Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Urlop ojcowski – wszystko co musisz wiedzieć

Pierwszy rok życia dziecka to okres, w którym potrzebuje ono szczególnej opieki. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu, jak i adopcyjnemu. Jeżeli chcesz postarać się o jego otrzymanie, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie informacje, których potrzebujesz.

Przy ubieganiu się o urlop ojcowski nie musisz być zatrudniony w momencie narodzin dziecka. Jeżeli rozpoczniesz pracę dopiero po narodzinach dziecka, a nie skończyło ono 24 miesięcy lub nie minęło 24 miesięcy od momentu uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu, masz prawo skorzystać z tego świadczenia. Z urlopu ojcowskiego może również skorzystać ojciec dziecka, który nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego. Świadczenie przysługuje również rozwiedzionemu ojcu.

Ile trwa urlop ojcowski?

Długość urlopu ojcowskiego to 14 kolejnych dni kalendarzowych łącznie z sobotą i niedzielą. Jeśli w ciągu tych 2 tygodni wypadają dni wolne od pracy, świadczenie nie może zostać wydłużone.

Na długość urlopu ojcowskiego nie wpływa również liczba dzieci. Z tego względu w momencie urodzenia się bliźniaków urlop ojcowski nie może być proporcjonalnie wydłużony.

Urlop ojcowski przyznawany jest na wniosek pracownika. Należy pamiętać, że może on zostać przydzielony równolegle z urlopem macierzyńskim. Warto wiedzieć, że tego urlopu ojciec dziecka nie może zrzec się względem jego matki. W przypadku niewykorzystania urlopu, prawo do płatnego, dwutygodniowego zwolnienia przepada.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński – czym się różnią?

Pojęcia urlopu ojcowskiego oraz urlopu tacierzyńskiego są często mylone. Jeżeli matka dziecka wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z pozostałej jego części i wrócić do pracy. Warunkiem jest, że z dzieckiem zostanie wtedy jego ojciec. Ile zatem trwa urlop tacierzyński?

Długość urlopu tacierzyńskiego:

  • Urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie daje wymiar urlopu macierzyńskiego o długości 20 tygodni. Ojciec może wykorzystać sześć tygodni (14 jest obowiązkowych dla matki);
  • Urodzenie dwójki dzieci przy jednym porodzie daje 31 tygodni urlopu, z czego 17 może wykorzystać ojciec dziecka;
  • Urodzenie trojga dzieci przy jednym porodzie daje urlop macierzyński o długości 33 tygodni, tata może wykorzystać 19 z nich;
  • Przy urodzeniu czworaczków lub pięcioraczków urlop jest proporcjonalnie wydłużany.

Urlop ojcowski to świadczenie, które przysługuje zarówno biologicznym, jak i adopcyjnym ojcom. Zwolnienie trwa 14 dni kalendarzowych, łącznie z sobotą i niedzielą. Urlop ojcowski i urlop tacierzyński nie są tożsamymi terminami.

2020-08-28T16:11:48+02:00