Potówki są jednym z częstszych problemów u noworodków i występują w postaci małych krostek na całym ciele lub w konkretnych obszarach. Są to zmiany skórne, których z łatwością można się nabawić, tym bardziej w przypadku delikatnej skóry dziecka. Choć problem jest częsty i cierpi na niego wielu maluszków, równie łatwo się go pozbyć, dlatego nie należy się przejmować i bać występujących krostek. Potówki mogą wystąpić nawet w pierwszych dniach życia dziecka, a dzieje się tak ze względu na niewykształcone gruczoły potowe, dlatego ciało maluszka nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiernym ciepłem.
Jak rozpoznać potówki u niemowlęcia?
Potówki u niemowląt są jedną z najczęściej występujących wysypek u dziecka, dlatego w miarę łatwo je rozpoznać. Są to po prostu małe krostki, przez które ciało w niektórych miejscach jest zaczerwienione. Potówki dzielą się na zwykłe oraz czerwone, z czego te najpopularniejsze zwykłe wyglądają jak małe pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Natomiast czerwone krostki są pęcherzykami z ropą u góry i zapalną otoczką w kolorze czerwonym. Ważne, aby w porę zauważyć występujące potówki, ponieważ nieleczenie grudek może prowadzić do bakteryjnego zakażenia. Przy występowaniu potówek należy zadbać o odpowiednią higienę i utrzymanie odpowiedniej temperatury, aby dziecko się nie przegrzewało.
Jak leczyć potówki u maluszków?
Jak wspomniane zostało wcześniej, leczenie potówek jest dość łatwe, zwłaszcza przy użyciu specjalistycznych preparatów. Jednak podstawowymi czynnościami, które zapobiegają oraz pomagają leczyć wysuszoną skórę. Na pewno dużą rolę odgrywają ubrania oraz pościel, która powinna być wykonana z naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny. Zdecydowanie nie należy stosować sztucznych materiałów, które dotykają skórę dziecka, zwłaszcza w jego pierwszych dnia życia.
Czym są potówki u niemowląt? – podsumowanie
Potówki u niemowląt są często występującym problemem u maluszków, dlatego nie należy panikować. Ich leczenie jest bardzo łatwe, jednak należy pamiętać, aby zacząć od podstawowych kroków pielęgnacji, czyli wymianę dotychczasowej pościeli lub ubranek na te bawełniane i wykonane z naturalnych materiałów. Innym, ważnym elementem jest użycie specjalistycznych preparatów z nawilżającymi, aktywnymi składnikami.