Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Czym są rozstępy?

Zauważyłaś u siebie rozstępy? Przeczytaj, jak możesz zmniejszyć ich widoczność, a także jak zapobiegać powstawaniu rozstępów. Dowiedz się, u kogo mogą one się pojawić.

Czym są rozstępy?

Rozstępy przypominają blizny. Mogą mieć postać równoległych, wrzecionowatych pasm, które zauważa się na skórze. Rozstępy pojawiają się często z powodu m.in.: czynników hormonalnych, genetycznych, czy ciąży.

Dlaczego powstają rozstępy?

Rozstępy pojawiają się na skórze z powodu zrywania włókien kolagenowych. Jedną z przyczyn ich pojawienia się są zmiany hormonalne w organizmie. Rozstępy bardzo często pojawiają się u kobiet spodziewających się dziecka, dlatego powinny one stosować balsam na rozstępy w ciąży.

U kogo mogą pojawić się rozstępy?

Rozstępy mogą pojawić się również u dorastającej młodzieży, osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, czy u osób, które w krótkim czasie przybrały na wadze.

Jak dbać o skórę, na której pojawiają się rozstępy?

Ważne, aby po zauważeniu rozstępów od razu zacząć stosować kosmetyki przeciw nim. Mogą to być: balsamy, kremy, olejki, czy sera. Dzięki kosmetykom zmniejszysz widoczność rozstępów oraz będziesz zapobiegać powstawaniu nowych.

W jakich miejscach mogą pojawić się rozstępy?

Rozstępy mogą pojawić się na pośladkach, udach, brzuchu, piersiach, ramionach. Na początku rozstępy są różowe, czy fioletowe, a następnie zmieniają kolor na czerwony, później zaczynają blednąć do koloru białego.

Jak dbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów?

Możesz jeszcze przed pojawieniem się rozstępów stosować kosmetyki zapobiegające ich powstawaniu. Nakładaj je na miejsca, najbardziej narażone na rozstępy. Ważna jest także kontrola masy ciała, aby nie przytyć w krótkim czasie. Warto zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne jest, aby wypijać około 2,5 litra wody. Aktywność fizyczna też jest istotna. Jeżeli jesteś w ciąży, najlepiej skonsultować ją z lekarzem.

Pielęgnacja skóry przede wszystkim!

Ważne jest, aby nawilżać oraz natłuszczać skórę. Wtedy prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów będzie mniejsze. Warto dbać regularnie o skórę – na przykład poprzez wykonywanie masaży z wykorzystaniem olejków naturalnych.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy

Jeżeli rozstępy mają kolor biały, czy cielisty, kosmetyki mogą już nie być tak skuteczne. Pomogą wtedy zabiegi takie jak m.in.: mezoterapia, czy dermabrazja. Na większych rozstępach skuteczna może być laseroterapia, czy peelingi chemiczne. Kosmetolog, czy lekarz dobiorą odpowiednią metodę, aby zmniejszyć widoczność rozstępów.

 

 

2022-03-29T07:33:28+02:00