Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak przygotować kąpiel dla niemowlęcia?

Szykujesz pierwszą kąpiel dla swojego maluszka? Przeczytaj, jak ją przygotować oraz na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę. Dowiedz się, jakie kosmetyki i akcesoria przyszykować.

Pierwsza kąpiel maluszka, od czego zacząć?

Sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne przedmioty i przygotuj miejsce kąpieli. Jeżeli obawiasz się, pierwszej kąpieli maluszka możesz poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Wanienkę połóż w ciepłym pomieszczeniu (powinno mieć ono około 25 stopni C.). Przygotuj wodę, która powinna mieć około 35 stopni C. Wanienka musi stać stabilnie! Istotna jest również odpowiednia ilość wody, której nie powinno być za dużo. Przygotuj od razu czyste ubrania, pieluchę, kosmetyki, okrycie kąpielowe, czy też ręcznik, aby mieć wszystko pod ręką.

Kosmetyki do kąpieli

Przygotuj kosmetyki takie jak: żel do mycia, szampon, mydło. Ciekawą propozycję w swojej ofercie ma Mustela do kąpieli, warto sprawdzić ten kosmetyk. Do pielęgnacji mniej pod ręką bawełniane waciki, krem na odparzenia, balsam po kąpieli.

Jak powinna przebiegać kąpiel noworodka?

Kąpiel należy rozpocząć od oswojenia niemowlęcia z wodą, przemyj jego buzię wacikiem z odpowiednim preparatem do mycia. Umieść stopniowo, powoli go w wanience, najlepiej zacznij od stóp. Następnie podtrzymaj jego główkę i plecy ramieniem, drugą ręką go umyj. Po wyjęciu maluszka z kąpieli otul go ręcznikiem lub okryciem kąpielowym. Należy delikatnie, nie pocierając, a przykładając ręcznik osuszyć skórę dziecka. Po wysuszeniu skóry należy odpowiednim preparatem nawilżyć skórę dziecka, jak i posmarować kremem pod pieluszkę okolice intymne, następnie możesz już założyć mu pieluszkę i ubranka. Szczotką przeznaczoną dla niemowląt przeczesz mu włosy.

Akcesoria do kąpieli

Możesz również zakupić akcesoria do kąpieli takie jak: kubek do mycia głowy, myjka, zabawki do kąpieli. Warto kupić także wkład do wanienki, czy materacyk kąpielowy, ułatwiają one kąpiel.

Co należy wiedzieć o kąpaniu noworodka?

Kąpiel nie powinna trwać długo (około 5 minut). Staraj się, by odbywała się ona o stałych porach. Nie musisz kąpać niemowlęcia codziennie, wystarczy co drugi dzień, jeżeli nie ma innych zaleceń od lekarza. Najlepiej zorganizować sobie stałe miejsce, w którym będziesz kąpać niemowlę, będziesz mieć wtedy wszystko pod ręką. Kąpiel najlepiej, jeżeli będzie odbywała się wieczorem, ponieważ ułatwi ona późniejsze wyciszenie się i zaśnięcie noworodka. Nie należy kąpać maluszka zaraz po jedzeniu, należy odczekać godzinę po posiłku.

2022-07-29T12:43:08+02:00