Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jakie wyróżniamy rodzaje skóry u niemowlaków?

Warto wiedzieć na ten temat więcej, ponieważ posiadając te informacje, będziesz w stanie o wiele trafniej rozpoznać typ skóry u swojego maluszka, a to z kolei pomoże przy wyborze odpowiednich środków do pielęgnacji. Poniżej opowiemy o rozwoju skóry u niemowlaków, a także wymienimy i opiszemy każdy jej rodzaj, dlatego wszystkich rodziców zachęcamy do czytania.

Jak zmienia się skóra u maluszka?

Na samym początku, czyli zaraz po porodzie skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna, dlatego w tym okresie wskazane jest, aby szczególnie uważać na kosmetyki do pielęgnacji oraz sposób obchodzenia się z dzieckiem, które wymaga wówczas szczególnej troski. Słabsza kondycja naskórka wiąże się przede wszystkim ze swobodniejszym ułożeniem komórek w warstwie rogowej, a także niskim poziomem elastyny w skórze właściwej.

Dopiero po kilku miesiącach skóra maluszka zaczyna się powoli rozwijać i kształtować poprzez zwiększenie elastyczności skóry oraz mocniejszym zwarciu się komórek owej warstwy rogowej. Jednak ostatecznie skóra dziecka przyjmie właściwy wygląd około 3. roku życia, gdzie będzie można zauważyć pewne tendencje do zabarwienia skóry na lekko różową czy bardziej siną, a wynikać to będzie z regulowania układu krążenia i układu nerwowego. W tym czasie na skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju zaczerwienienia czy odbarwienia, lecz jest to całkowicie normalnym zjawiskiem. Warto jednak wiedzieć jaki typ skóry może przyjąć Twoje dziecko, by w na następnych etapach dojrzewania móc zacząć o nią prawidłowo dbać.

Skóra normalna

Wydawałoby się, że jest to najczęściej spotykany typ skóry u niemowlaków, jednak tak się nie dzieje. Skóra normalna jest najrzadsza, ponieważ często na skórze dziecka widoczne są liczne zaczerwienienia, wypryski, przesuszone fragmenty skóry czy lekko odbarwione, a to wszystko jest oznaką niedoskonałości skóry, o którą trzeba szczególnie dbać.

W przypadku, gdy Twoje dziecka ma żadnych problemów skórnych i nic do tej pory Cię nie zaniepokoiło, możesz śmiało stwierdzić, że jest to typ skóry normalnej. Wcale nie oznacza to, że możesz zaniechać codziennej pielęgnacji i nawilżania skóry. Jest to bardzo ważna czynność, dzięki której możesz na dłużej zachować skórę maluszka w dobrej kondycji, a tym samym nie dopuścić do jej przesuszenia.

Skóra sucha

Ten rodzaj można zauważyć już o wiele częściej, a objawia się przede wszystkim szorstkością w dotyku czy nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Wynika to między innymi z osłabienia lub całkowitego braku warstwy hydrolipidowej, która odpowiedzialna jest za zabezpieczenie wody w warstwie naskórka.

W tym przypadku konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej u niemowlaków. Najważniejsza jest systematyczność, aby nie doprowadzić kondycji skóry do kompletnego przesuszenia i złuszczenia, co dla dziecka jest równie nieprzyjemne. Dlatego polecane są preparaty natłuszczające i odżywiające, które będą jednocześnie nawilżać skórę, dodatkowo ją natłuszczać i zabezpieczać przed wysychaniem.

Skóra wrażliwa

Objawy mogą stać się podobne do skutków posiadania cery suchej u niemowlaków, lecz jest to najczęściej związane z nadwrażliwością na składniki niektórych kosmetyków. Chcemy jednak zaznaczyć, że nie chodzi nam o skórę alergików, ponieważ w ich przypadku reakcja za zastosowany preparat byłaby nieco opóźniona. Natomiast u niemowlaków ze skórą wrażliwą efekt widoczny jest od razu, dlatego w ich przypadkach powinno się stosować częściej preparaty dla skóry wrażliwej, w których skład wchodzą liczne składniki naturalne i hipoalergiczne.

Mamy na myśli głównie emolienty, czyli kosmetyki wzmacniające warstwę lipidową naskórka, dzięki czemu skóra również staje się nieustannie chroniona i zabezpieczona przez nadwrażliwością i przesuszaniem.

Skóra atopowa

Ostatni rodzaj skóry u dziecka jest bardzo problematyczny i wymaga specjalistycznego pielęgnowania za pomocą profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych dla dzieci AZS (Atopowe Zapalenie Skóry). Ich skóra jest przede wszystkim mocno przesuszona, łuszcząca się i podrażniona. Na ich policzkach widoczne są krostki, podobnie jak na łokciach czy kolanach.

W tym przypadku również polecane są emolienty dla niemowląt, które dodatkowo natłuszczą, nawilżą i odżywią ich skórę. Na pewno wybór kosmetyków powinien być uzależniony od ich klasyfikacji dla atopików, a zatem będą posiadać wyłącznie składniki dla nich odpowiednie, które nie narażą ich na kolejne podrażnienia. Jednak sam proces pielęgnowania jest tutaj o wiele bardziej złożony, ponieważ kilka razy dziennie należy smarować skórę maluszka, oczyszczać i sprawdzać czy stan jej nie pogorszył się w ciągu dnia.

2018-10-17T17:49:21+02:00