Odparzenia pupy u niemowlaków to problem, z którym boryka się większość rodziców. Jeżeli u Twojego maluszka pojawiła się wysypka i podrażnienia na skórze, to znak, że należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację tych okolic. Jakie są przyczyny odparzenia u dzieci i co należy zrobić, aby im zapobiegać? Oto kilka skutecznych porad i informacji.
Skąd biorą się odparzenia u niemowlaków?
Każde odparzenie w okolicach intymnych oznacza niewłaściwą pielęgnację wrażliwej skóry w tym miejscu. Do najczęstszych przyczyn występowania odparzeń można zaliczyć zbyt rzadkie zmienianie pieluszek, brak stosowania kosmetyków ochronnych i zakładanie ceratowych majtek na tetrową pieluchę. W wyniku powyższych czynności pojawiają się odparzenia, które potrafią być sporym utrapieniem.
Bolesne rany i wysypka pojawiają się również w wyniku niedopuszczania powietrza do okolic intymnych noworodka. Jeśli pupa dziecka jest nieustannie szczelnie zakryta, skóra robi się gorąca i podrażniona. A po niekrótkim czasie zaczynają pojawiać się bolesne nadżerki.
Jeżeli mimo troskliwej pielęgnacji skóry niemowlęcia, u Twojego maluszka zauważysz wysypkę i zaczerwienienie, powodem może być infekcja grzybicza. To jaskrawoczerwone krostki, z małymi czerwonymi guzkami dookoła. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem, który powinien zlecić miejscowe leczenie kremem przeciwgrzybiczym.
Jak zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?
Pamiętajmy, że podstawą każdej profilaktyki przed zmianami skórnymi jest odpowiednia pielęgnacja. Aby uniknąć pojawiania się przykrych ran w okolicach intymnych, należy:
- możliwie jak najczęściej zmieniać dziecku pieluchy,
- podczas przewijania stosować bezwonne chusteczki dla niemowląt, lub ciepłą wodę i mydło,
- aplikować na delikatną skórę odpowiedni krem,
- pozwalać maluszkowi na odpoczywanie bez pieluchy.
Najlepsze kosmetyki dla niemowląt to te, które zawierają lanolinę, cynk, D-panthenol oraz alantolinę. Substancje te wzmacniają delikatną skórę i zapewniają prawidłową ochronę. Lanolina chroni przed substancjami drażniącymi i wilgocią, cynk ma działanie wysuszające a D-panthenol oraz alantolina pomagają w regeneracji naskórka.
Bardzo ważne jest również prawidłowe zakładanie pieluch. Należy robić to dopiero wtedy, kiedy skóra dziecka całkowicie wyschnie. Nie wolno też zbyt intensywnie nakładać kremu, zwłaszcza kiedy pojawią się już widoczne podrażnienia. Gdy skóra po przemywaniu będzie już zupełnie sucha, należy zaaplikować krem lub maść na odparzenia i powtarzać tę czynność podczas każdego przewijania. W ciągu kilku dni odparzenia powinny ustąpić, a jeżeli tak się nie stanie, konieczna będzie wizyta u pediatry.
Krem na odparzenia to nie wszystko!
Odparzenia pupy u niemowlaków są ściśle związanie z nieprawidłową pielęgnacją i niedostateczną higieną skóry dziecka. Rodzice muszą sobie uświadomić, że każde zaniedbanie w tej kwestii będzie powodowało dyskomfort i ból u ich maluszka. Krem na odparzenia to nie panaceum. Mimo że potrafi skutecznie wyleczyć bolesne zmiany na skórze ważne, aby im zapobiegać, a nie tylko ratować.