Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Pielęgnacja skóry noworodka – co warto o tym wiedzieć?

Przygotowując zestaw kosmetyków dla swojego nowo narodzonego dziecka, powinnaś mieć na uwadze, że warto zrobić to rozsądnie. Prawidłowo dobrane kosmetyki są podstawą w pielęgnacji skóry, ponieważ jest wyjątkowo delikatna i bardzo łatwo ją podrażnić. Podpowiadamy jak pielęgnować i dbać o skórę noworodka oraz jakich substancji w kosmetykach się wystrzegać.

Produkty pielęgnacyjne dla skóry niemowląt

Podstawowa wyprawka dla noworodka powinna zawierać:

  • oliwkę lub balsam nawilżający – pomogą zniwelować łuszczenie skóry niemowlęcia i nawilżą, tworząc dodatkowo barierę ochronną naskórka;
  • krem na odparzenia – powinien zawsze być pod ręką, ponieważ skóra pod pieluszką jest bardzo podatna na odparzenia, zwłaszcza w upalne dni;
  • emulsję do kąpieli, żel i szampon – przeważnie dla noworodków są produkowane kosmetyki 2w1, którymi można jednocześnie umyć ciało i główkę dziecka; warto zakupić produkty o działaniu nawilżającym;
  • krem z filtrem – jest niezbędny podczas spacerów, powinniśmy nakładać go na twarz dziecka, aby chronić ją przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych, również zimą;
  • chusteczki nawilżające – są bardzo wygodne i warto mieć je zawsze pod ręką, nie tylko podczas przewijania; można ich użyć również do otarcia rąk i buzi dziecka po jedzeniu;
  • sól fizjologiczną, patyczki higieniczne – są przydatne podczas oczyszczania blizny po pępowinie.

Na co zwracać uwagę kupując kosmetyki dla noworodka?

Wybierając produkty pielęgnacyjne dla niemowląt, przede wszystkim zwracajmy uwagę na etykietę. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy kosmetyk jest przeznaczony od pierwszego dnia narodzin. Następnie należy dokładnie sprawdzić datę produkcji i przydatności. Większość tego typu produktów można przechowywać od 6-12 miesięcy od otwarcia, jednak wiele z nich zdążymy zużyć jeszcze przed upływem tego terminu.

Skóra noworodka jest bardzo delikatna, dlatego warto szukać kosmetyków naturalnych, które w swoim składzie będą miały jak najmniej chemicznych substancji. Mogą powodować uczulenie i podrażnienie, a tego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć.

Jakie substancje w kosmetykach są niebezpieczne?

Parafina, która występuje pod wieloma nazwami: Isohexadecane, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Synthetic Wax Paraffin, Vaseline, Petrolatum, Ceresin, Mineral Oil. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak odnaleźć ją pośród dziesiątek innych łacińskich nazw. To szkodliwa substancja, która zatyka pory i nie pozwala skórze oddychać. Powoduje wiele problemów skórnych, takich jak wysypki, podrażnienia czy odparzenia.

Parabeny, czyli wszystkie składniki, których nazwa kończy się słowem „paraben”. To jedne z najsilniejszych substancji konserwujących, które przenikają do krwi. Wykryto w nich działanie rakotwórcze, estrogenne i bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dla noworodków.

SLS występuje pod różnymi nazwami: SDS, SLES, Sodium Lauryl Sulfate. To silnie myjący i odtłuszczający detergent. Jego występowanie w kosmetykach jest niestety dość powszechne, bardzo ciężko znaleźć produkty bez zawartości SLS-ów. Niestety powodują podrażnienie i przesuszenie skóry oraz zaburzenie w gospodarce hormonalnej. Zdecydowanie odradzamy kupowania produktów dla niemowlaków z SLS.

Triclosan jest silnym środkiem o działaniu antybakteryjnym. To związek organiczny występujący w mydłach, antybakteryjnych preparatach do mycia, środkach odkażających czy pastach do zębów. Jest on wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia. Powoduje zmiany hormonalne, przyczynia się do powstawania nowotworów.

Glikol (propylene glicol, Glikol propylenowy) jest to związek organiczny z grupy alkoholi, otrzymywany z ropy naftowej. Glikol znajduje się w takich kosmetykach i produktach jak: pasty do zębów, środki czystości, dezodoranty w sztyfcie, pianki i żele. Ma za zadanie złuszczać warstwę rogową naskórka i zapobiegać wysychaniu kosmetyku. Światowa Organizacja Zdrowia uznała glikol za niebezpieczny. Powoduje alergie kontaktowe, zapalenia spojówek, łzawienie. Osoby z wrażliwą skórą i dzieci powinny zdecydowanie unikać kosmetyków z glikolem.

Co to są emolienty?

Z powodu szkodliwości powyższych substancji, wielu rodziców składnia się ku emolientom. Taki rodzaj kosmetyku jest przeważnie stosowany w leczeniu problemów skórnych. Doskonale sprawdza się również w przypadku bardzo wrażliwej skóry maluszka. Ich największym plusem jest uniwersalność i bezpieczeństwo.

Emolienty przyspieszają regenerację naskórka oraz zapobiegają jego przesuszaniu. Najlepiej wybierać produkty renomowanej firmy, które będą odpowiednie dla skóry Twojego dziecka. Polecamy stosować kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci Mustela, ponieważ to sprawdzone i hipoalergiczne produkty dla dzieci.

2020-01-27T13:41:01+01:00