Jeżeli dostrzegasz u swojego maleństwa zaczerwienione i odparzone miejsca okolic intymnych, z pewnością masz do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. To dość częsta przypadłość, zwłaszcza wtedy, gdy zaniedbamy odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry dziecka. To niezwykle uciążliwa dolegliwość, dlatego warto pomóc maluchowi przetrwać w tych trudnych chwilach, a najlepiej – zapobiegać powstawaniu podrażnień. A jak to zrobić?
Pieluszkowe zapalenie skóry: co to jest?
Pieluszkowe zapalenie skóry to zmiany zachodzące w obrębie skóry pośladków dziecka. Pojawia się na skutek zbyt ścisłego przylegania pampersa do skóry, oraz zbyt długiego kontaktu pupy niemowlaka z brudem pieluszkowym. Jeżeli pieluszka będzie zbyt rzadko wymieniana, może pojawić się podrażnienie. Na skutek ocierania się pampersa, powstają także mechaniczne uszkodzenia, zaczerwienienie, swąd, obtarcia i stan zapalny. Po zaczerwienieniu, jeżeli nie zostanie wdrożona odpowiednia pielęgnacja, pojawia się łuszczenie i towarzyszące mu grudki i bolesne pęcherze.
Amoniak zawarty w moczu powoduje uszkodzenie naskórka, a to prowadzi do zaburzenia jej naturalnej funkcji ochronnej. Podobnie działają inne związki zawarte w moczu i kale takie jak: elastaza, lipaza, chymotrypsyna, które naruszają strukturę naskórka. Dziecko, które jest po antybiotykoterapii i ma biegunkę, jest narażone bardziej niż zwykle na pieluszkowe zapalenie skóry.
Jak wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka?
Jeżeli zdiagnozowałaś u swojego maleństwa pieluszkowe zapalenie skóry, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację podrażnionego naskórka. W pierwszej kolejności zadbaj o regularne wietrzenie pupy niemowlaka i częste zmienianie pampersa. Powinnaś wymieniać go co najmniej co trzy godziny, a kiedy dziecko zrobi kupę – od razu.
Przecieraj także podrażnione miejsca wacikiem z przegotowaną wodą, po każdym przewijaniu maluszka. Kiedy zabrudzenia są bardzo intensywne, konieczne będzie użycie przegotowanej wody.
Jeżeli pieluszkowe zapalenie skóry przebiega w sposób łagodny i objawia się jedynie zaczerwienieniem i podrażnieniem, pozwalaj skórze oddychać. To powinno załagodzić zapalenie. Niech maluch często odpoczywa bez pieluchy. Przemywaj skórę przegotowaną wodą i zastosuj kremy z cynkiem, które wykazują właściwości antybakteryjne i przyspieszają regenerację naskórka. Aby zapobiec nawrotom zapalenia, koniecznie smaruj pupę dziecka kremami ochronnymi, wzmacniającymi barierę ochronną. Pamiętaj, aby dokładnie rozsmarowywać krem, do pełnego wchłonięcia.
Niestety, większości pieluszkowych zapaleń skóry towarzyszy również zakażenie grzybicze. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza, aby ustalić odpowiedni plan działania. W przypadku zakażenia grzybem Candida, które objawiają się w postaci krost lub nadżerek, lekarz powinien przepisać odpowiednie antybiotyki.
Jeżeli zapalenie nasiliło się do takiego stopnia, że pojawiają się przykre rany, należy oprócz antybiotyków zastosować także glikokortykosteroidy.