Skoki rozwojowe u dzieci to pojęcie, z którym spotyka się wielu rodziców, szukając rozwiązania problemów ze swoimi dziećmi. Często tłumacza one wzmożona płaczliwość maluszka, wahania nastrojów oraz trudności z nawiązaniem kontaktu z dzieckiem. Czym są skoki rozwojowe i jak się objawiają?
Czym są skoki rozwojowe u dzieci?
Przyjmuje się, że skoki rozwojowe u niemowląt to moment w życiu dziecka, w którym następuje rozwój jego umysłu. W trakcie tego zjawiska, w mózgu dziecka tworzy się wiele nowych połączeń nerwowych, które są ściśle związane z jego rozwojem. U niemowląt przyjmuje się, że jest to zupełnie naturalne zjawisko związane z rozwojem. Według wszelkich opracowań, skoki rozwojowe u niemowląt występują aż 7 razy w pierwszym roku życia dziecka.
Skoki rozwojowe – jak rozpoznać?
Podczas skoków rozwojowych niemowlęta zachowują się inaczej niż normalnie. Często zdarza się, że zachowanej to znacznie różni się od normalnego. Autor teorii mówiącej o skokach rozwojowych mówi o tym, że wyróżniamy trzy kryteria, po których możemy rozpoznać ich występowanie w przypadku naszego dziecka. Zaliczamy do nich:
- Częsty płacz;
- Nieustanną potrzebę kontaktu fizycznego;
- Nagłe pogorszenie się zachowania naszego dziecka.
Warto wspomnieć, że okres niemowlęcy jest czasem, kiedy zachodzi wiele zmian w organizmie naszego malucha, np. pojawiają się potówki u niemowląt. Warto je wszystkie monitorować, aby wykluczyć problemy zdrowotne.
Jakie są skutki skoków rozwojowych u dzieci?
Zazwyczaj skoki rozwojowe towarzyszą takim sytuacjom jak nagłe rozwinięcie niektórych funkcji w organizmie naszego malucha. Są to nowe możliwości poznawcze, umiejętności ruchowe, postęp w mowie czy ogólnie widoczny rozwój. Jedną z teorii tłumaczących ten fakt, jest ta, że dziecko, które ulega skokom rozwojowym, zalicza nagły rozwój układu nerwowego. W tym czasie powstaje bardzo dużo połączeń nerwowych, które są odpowiedzialne za rozwój.
Skoki rozwojowe – podsumowanie
Jak widzisz, nagłe pogorszenie zachowania Twojego dziecka nie zawsze musi mieć związek z problemami zdrowotnymi. Czasem jest to zjawisko, które tłumaczy odstępstwa od normalnego zachowania. Warto jednak obserwować nasze dziecko i pamiętać, że nadmierna płaczliwość może być również oznaką bólową.