Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Ciążowe dolegliwości, z którymi walczy przyszła mama

Kobieta w ciąży boryka się z wieloma dolegliwościami, które negatywnie wpływają na jej samopoczucie. To m.in. nudności, problemy z pamięcią, obrzęki nóg, czy sucha skóra. Jak sobie z nimi radzić? W poniższym wpisie przedstawimy kilka wskazówek.

Zmęczone i ciężkie nogi

Wiele kobiet w ciąży boryka się z obrzękiem, uczuciem ciężkości i zmęczeniem nóg. Dzieje się tak, gdy długi czas stoimy lub siedzimy w jednej pozycji. Przyczyną jest również zatrzymana woda w organizmie. Rozwiązaniem może być spacer, który usprawni przepływ krwi oraz duża ilość wypitych w ciągu dnia płynów.

Nudności

Mdłości i nudności pojawiają się około 6 tygodnia i ustępują dopiero po pierwszym trymestrze. Są wynikiem zmian hormonalnych, dlatego nie ma żadnego sposoby, aby całkowicie ich uniknąć. Zadbaj o prawidłową dietę. Warto również dużo odpoczywać oraz unikać gwałtownych ruchów i ostrych zapachów.

Rozstępy

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Szczególnie świąd brzucha daje o sobie znać w ostatnim trymestrze ciąży. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne oraz rozciąganie się skóry. Swędzenie może być także objawem kolejnej dolegliwości – rozstępów. Rozstępom towarzyszy oprócz świądu również pieczenie. Przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja pomoże zniwelować to uczucie. Dobrym sposobem, aby zapobiegać powstaniu nowych zmian, jest olejek na rozstępy w ciąży oraz wszelkie kremy i balsamy na podrażniony naskórek.

Problemy z pamięcią i koncentracją

W ciąży kobiety narzekają na pojawienie się problemów z koncentracją, myśleniem oraz pamięcią. Bywają również rozkojarzone, co bywa dla nich stresującą sytuacją. Jest to przyczyna pregnezji, czyli amnezji ciążowej. Naturalne jest zapominanie o różnych czynnościach i rzeczach. Przede wszystkim nie nakładaj na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, a najważniejsze informacje notuj.

2019-03-27T12:01:46+01:00