Rozstępy w ciąży są niezwykle częstym problemem, który spotyka 50-90% kobiet, które spodziewają się dziecka. Mogą pojawić się na każdym etapie ciąży. Jeśli planujesz dziecko lub jesteś w ciąży i chcesz bardziej zgłębić temat, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego jak walczyć z rozstępami oraz poznasz najbardziej skuteczne metody.
Co to są rozstępy?
Rozstępy to zmiana ciała, która powstaje dlatego, że skóra za bardzo się rozciąga w porównaniu do swoich możliwości. U kobiet z jasną karnacją są zwykle różowe, a u tych z ciemniejszą będą jaśniejsze niż skóra, która je otacza. Rozstępy w ciąży tworzą się w skórze właściwej wskutek upośledzenia fibroblastów – komórek, które produkują w skórze włókna kolagenu i elastyny. Włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie jednak, jeśli skóra naciągnie się powyżej granicy swojej naturalnej elastyczności, dochodzi do uwolnienia enzymów, które rozkładają włókna kolagenowe i elastynowe.
Rozstępy w ciąży mają swój własny cykl życiowy. Na początku mogą być czerwone lub purpurowe. Na tym etapie są jeszcze łatwe do wyleczenia i jest wiele sposobów, by sobie z nimi radzić. Jednak po pewnym czasie zmieniają swój wygląd – bledną i mają postać białych, zagłębionych linii, które mogą mieć szerokość kilku milimetrów i długość od kilku do kilkunastu centymetrów. To jest także moment, kiedy o wiele trudniej sobie z nimi poradzić. Dlatego tak ważne jest, aby działać w momencie, kiedy kobieta zauważy, że zaczynają się pojawiać.
Zapobieganie rozstępom w ciąży
Chociaż rozstępy, które pojawiają się w czasie ciąży nie są bolesne, to może się zdarzyć, że kobieta będzie odczuwać swędzenie lub mrowienie w tych miejscach, w których powstały. Najlepszym sposobem na takie dolegliwości będzie balsam na rozstępy w ciąży. Pomoże on złagodzić suchość skóry i spędzenie. Balsam na rozstępy w ciąży nie zapobiegnie jednak w ich powstawaniu, niezależnie do tego, jak bardzo będzie skuteczny.
Trzeba także powiedzieć, że nie ma aktualnie sposobu, który w 100% zagwarantuje, że rozstępy w ciąży się nie pojawią. W końcu natura działa tak, że bez względu na ciążę mogą się one pojawić na ciele starszej i młodszej kobiety. Skłonności do ich posiadania mogą się jednak w ciąży ujawnić lub nasilić, także trzeba o tym pamiętać w czasie oczekiwania na dziecko.
Mimo wszystko warto, żeby każda ciężarna kobieta zadbała o siebie w tym pięknym czasie i zainwestowała chociaż w balsam na rozstępy w ciąży. Nawet jeśli nie pojawią się one na jej ciele, taki balsam sprawi, że jej skóra będzie niezwykle dobrze nawilżona, uelastyczniona i jędrna.