Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Co trzeba wiedzieć na temat ciąży?

Wiele osób zastanawia się, ile tygodni trwa ciąża i czemu dzielimy ją na tygodnie, nie miesiące? Odpowiadając na pytanie, ciąża trwa 8,5-9 miesięcy, czyli od 38 do 40 tygodni. Ten okres dzielimy na III trymestry ciąży oraz pojedyncze tygodnie. Ze względu na to, że każdy tydzień jest niezwykle ważny, a rozwijający się płód zmienia się z dnia na dzień, przyszłe mamy chcą wiedzieć, jak rozwija się dziecko w każdym tygodniu.

Pierwsze tygodnie ciąży

Pierwszy początek ciąży jest najbardziej stresującym okresem dla mam. Płód nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, dlatego każda z przyszłych mam powinna być bardzo ostrożna. Serce noworodka zaczyna pracować około 3 tygodnia po zapłodnieniu. W tym czasie zaczynają pojawiać się zaczątki głowy, uszu, nosa oraz rąk i nóg. Pierwszy trymestr to najbardziej intensywny czas rozwoju dziecka, dlatego jest tak ważny.

W którym trymestrze powiększa się brzuch?

Brzuch przyszłej mamy bardzo widocznie powiększa się w II trymestrze ciąży. To też okres, kiedy każda z mam promienieje przez ustępujące dolegliwości. Najbardziej zauważalne zmiany przypadają na okres 5 miesiąca.  Brzuch widocznie powiększa się w około 20 tygodniu ciąży, a ustalenie prawidłowego rozwoju dziecka za pomocą badania USG przypada na 21 tydzień ciąży.

21 tydzień ciąży to także czas ruchów dziecka, które są niezwykle intensywne. To właśnie w tym okresie przyszłe mamy wyczuwają delikatne muśnięcia i mrowienia. Widoczne kopnięcia maluszka są niezwykłym uczuciem zarówno dla przyszłych mam, jak i ojców. Intensywny rozwój układu nerwowego wytwarza nowe połączenia, które sprawiają, iż dziecko jest coraz bardziej świadome swoich ruchów.

Czemu 21 tydzień ciąży jest wyjątkowy?

21 tydzień ciąży to również okres, w którym rozpoczyna się produkcja komórek krwi, a one odpowiadają za układ odpornościowy dziecka. Formują się paluszki u rąk i nóg, a dziecko posiada już indywidualne linie papilarne. Ponadto, maluszek przez regularne cykle spania ma już swoją ulubioną pozycję spania, a mamy mogą zauważyć, kiedy maluch żwawo kopie lub śpi.

Podsumowanie – intensywny rozwój dziecka

Każdy tydzień ciąży jest niezwykle ważny, ze względu na intensywny rozwój dziecka. II trymestr jest czasem, w którym rodzice mogą doświadczyć małych kopnięć w brzuszku mamy i cieszyć się rozwojem dziecka. Warto pamiętać o wszystkich badaniach, które należy wykonać między 21 a 26 tygodniem ciąży, aby z ostrożnością i rozwagą podchodzić do rozwoju naszego dziecka.

2021-03-19T13:09:42+01:00