Jesteś w ciąży albo ją planujesz? Dowiedz się, jak będzie zmieniać się twoje ciało. Przeczytaj, jak dbać o skórę w czasie ciąży, a także na co należy zwrócić uwagę.
Sposób na rozstępy w ciąży
Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów, a także pomóc skórze zregenerować się po porodzie. Używaj kosmetyków, które mogą stosować kobiety w ciąży, ponieważ są przystosowane do potrzeb przyszłych mam. Zobacz balsam na rozstępy w ciąży.
Ciąża – najważniejsza jesteś ty i twoje dziecko
Pamiętaj, że jeżeli myślisz, że możesz być w ciąży, wykonaj test ciążowy, a następnie umów się na wizytę do ginekologa. Przede wszystkim musisz o siebie zadbać. Chodzić regularnie na wizyty do lekarza, wykonywać badania. Możesz kupić książki przeznaczone dla kobiet w ciąży, czy czytać artykuły w Internecie. Ważne, aby sprawdzić ich źródło, uważać na fora Internetowe, ponieważ możemy trafić na informacje mylące, czy nieprawdziwe.
Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża trwa dziewięć miesięcy, trzy trymestry – po trzy miesiące. Z każdym dniem, tygodniem w twoim ciele będą zachodzić zmiany. W pierwszym trymestrze częste mogą być nudności, a także wymioty. Możesz czuć się zmęczona, osłabiona, czy senna. Mogą pojawić się zawroty głowy, zmiana apetytu – zachcianki, czy częste wahania nastroju.
Drugi trymestr ciąży
W drugim trymestrze może pojawić się zgaga, zaparcia, żylaki na nogach. Mogą pojawić się rozstępy, obrzęki nóg, rąk, przebarwienia skóry. Zadbaj o kręgosłup i dużo odpoczywaj.
Trzeci trymestr ciąży
Może wystąpić zadyszka podczas ruchu, a także nasilenie obrzęków, częściej będziesz oddawać mocz. Pojawią się skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające, które nie oznaczają akcji porodowej. Odpoczywaj, obserwuj swój stan, jeżeli coś cię niepokoi na każdym etapie ciąży porozmawiaj o tym z lekarzem.
Na co należy zwrócić uwagę?
Zrezygnuj z długich kąpieli w gorącej wodzie. Nie musisz unikać aktywności fizycznej, możesz wybrać np. zajęcia dla kobiet w ciąży, należy to jednak skonsultować z lekarzem. Pamiętaj o prawidłowej, zróżnicowanej diecie. Najlepiej jeść pięć posiłków dziennie o regularnych porach. Nie zapomnij dodać do swojej diety owoców i warzyw. Ważne jest również, aby spożywać mięso, jaja, ryby, masło. Ogranicz spożywanie cukrów, soli oraz słodyczy. Powinnaś pić około 2 litry wody dziennie. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów, ponieważ mają negatywny wpływ na rozwój twojego dziecka – mogą powodować poważne konsekwencje dla jego zdrowia, a nawet życia.