Ciąża to jeden z najważniejszych oraz najpiękniejszych czasów w życiu kobiety. Każda kobieta, która jest w ciąży przeżywa z jednej strony wiele ekscytacji i pozytywnych emocji, z drugiej jednak strony także wiele chwil niepewności.
Aby wiedzieć wszystko na temat tego jak wyglądają symptomy ciąży, jakie są etapy – postępy w rozwoju dziecka, zapoznaj się z tym jak szczegółowo wygląda kalendarz ciąży. Dzięki temu będziesz wiedzieć czego należy się spodziewać i na co musisz być już przygotowana od czasu poczęcia aż do rozwiązania – porodu.
Kalendarz ciąży – podział na tygodnie, miesiące i trymestry
Kalendarz ciąży układa się w podziale na tygodnie, miesiące oraz tzw. trymestry. Trymestr to trzy miesiące – czyli powinien mieć on około 12 tygodni. Musisz jednak wiedzieć, że każdy kolejny trymestr może nieznacznie różni się od wcześniejszego. Zazwyczaj pierwszy trymestr trwa do 13 tygodnia ciąży, trymestr drugi trwa do 27 tygodnia, natomiast trzeci trymestr wieńczy bardzo ważne wydarzenie – poród – ten wypada zwykle w okolicy 40 tygodnia.
Należy jednak zaznaczyć, że ów podział na trymestry jest raczej umowny, a granice pomiędzy trymestrami są nieco płynne. Jednak podział ten jest bardzo wygodny i praktyczny. Dzięki temu łatwo określić w dość dokładny sposób kolejne – poszczególne stadia życia płodowego. Oto skrótowa charakterystyka poszczególnych trymestrów ciąży:
- pierwszy trymestr – ciąża nie jest jeszcze widoczna gołym okiem, dziecko dopiero zaczyna rosnąć, natomiast około 10 – 13 tygodnia będzie się powiększać brzuszek;
- drugi trymestr – charakteryzuje go stały rozwój dziecka, które rośnie oraz rozwijają się jego kolejne narządy;
- trzeci trymestr – kończy się etap rozwoju płodowego dziecka, maluch przygotowuje się do przyjścia na świat.
Ile może trwać ciąża? Kiedy nastąpi poród?
Jednak ciąża może trwać kilkanaście dni więcej lub mniej, a to wszystko zależny od pewnego faktu – a mianowicie, od kiedy zaczyna się ją mierzyć. Należy też pamiętać, że sam termin porodu jest ruchomy i co za tym idzie – praktycznie nigdy nie da się go jednoznacznie określić. Pamiętajmy, że owszem, w wielu przypadkach kobiety rodzą dokładnie w wyznaczonym terminie. Lecz wahania czasu rozwiązania ciąży to granice około 8 – 10 dni, przed wyznaczonym terminem porodu lub po tym terminie.
Datę rozwiązania – porodu można oszacować np. na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki – jest to tzw. metoda Naegelego. Nieco podobnie wygląda metoda opierająca się o znajomość dnia, w którym doszło do zapłodnienia. Inne metody, które pozwalają na określenie prawdopodobnej daty porodu określa się np. na podstawie pierwszych ruchów dziecka, wysokości dna macicy, wzrostu temperatury ciała matki, a także za pomocą badania USG.