Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak przygotować się do porodu?

Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Chociaż nie da się przygotować do porodu na 100%, zawsze można zrobić wszystko, aby czuć się jak najbezpieczniej i mniej stresować. Jeśli chcesz wiedzieć jak przygotować się do porodu, przeczytaj do końca te artykuł!

Ćwiczenia oddechowe

Jednym z głównych punktów przygotowania do porodu jest nauka prawidłowego oddychania. W czasie porodu oddychanie jest kluczową kwestią, ponieważ w podczas rodzenia prawidłowe ustawienie i aktywność przepony w znacznym stopniu pomagają w procesie wydalania dziecka. Oddech przeponowy umożliwia także najlepszą wentylację organizmu i dotlenienie wszystkich narządów. Sama przepona bierze także udział w stabilizacji tułowia.

Przed porodem warto zapisać się do specjalne ćwiczenia oddechowe lub do szkoły rodzenia. Osoby, które są wyspecjalizowane, pomagają w opanowaniu oddechu oraz uczą technik, które w trakcie porodu są w stanie zmniejszyć ból lub zwiększyć siłę parcia, co ma bezpośredni wpływ na przebieg tego wydarzenia.

Wybór szpitala

Przed porodem można także wybrać odpowiednią placówkę medyczną, w której kobieta urodzi swoje dziecko. Warto w tym celu zrobić listę szpitali, które spełniają założone oczekiwania i odwiedzić je osobiście. Te placówki mogą różnić się między sobą wyposażeniem sal, podejściem do rodzących oraz personelem. Na miejscu można znaleźć wiele odpowiedzi na dręczące pytania oraz wybrać miejsce, w którym kobieta będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki wybraniu odpowiedniej placówki można wybrać sposób rodzenia, salę, posiłki oraz czas, jaki kobieta może spędzić w placówce. Większe udogodnienia mogą oczywiście wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak w czasie tak ważnego wydarzenia, jakim jest poród, czasem warto ponieść większe opłaty.

Wyprawka na porodówkę

Torbę do szpitala najlepiej przygotować już na początku 3 trymestru, żeby mieć czas na dokupienie ewentualnych przyborów. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom nie trzeba zaprzątać sobie pakowaniem, jeśli poród zacznie się wcześniej niż na początku planowano. Wyprawka powinna zawierać rzeczy zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i maluszka – przedmioty, które niezbędne są zarówno na sali porodowej, jak i podczas kolejnych dni pobytu w szpitalu. Warto zaopatrzyć się także w produkty, które będą produkty do pielęgnacji ciała przed porodem, jak i w trakcie połogu.

W czasie ciąży warto dbać o swoje samopoczucie oraz zdrowie. Dobrze zapisać się do szkoły rodzenia, wybrać szpital i przygotować wyprawkę, by czekała gotowa na czas porodu. Najważniejsze jest, aby dobrze przygotować się także psychicznie i cieszyć się z nadchodzących zmian i powitania potomka na świecie.

2022-02-28T22:50:16+01:00