Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak tworzą się rozstępy i jak sobie z nimi radzić?

Niestety czasem nie mamy na to wpływu, ale kiedy na naszym ciele pojawiają się rozstępy, zaczynamy zastanawiać się skąd, się wzięły i jak najskuteczniej się ich pozbyć. Powinniśmy poznać, jak powstają i czy można im zapobiegać.

Rozstępy – powstawanie

To nic innego jak zmiany skórne przypominające blizny na ciele. Powstają one na skutek zniszczenia lub zaniku włókien sprężystych w obrębie skóry właściwej. Włókna te ulegają niekorzystnym zmianom na przykład na skutek długotrwałego rozciągnięcia skóry. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. nagły przyrost masy ciała, zarówno w obrębie tkanki tłuszczowej, jak i mięśniowej. Dlatego też rozstępy występują zarówno u osób otyłych, jak i sportowców. Jednak nie omijają też kobiet w ciąży. To one zazwyczaj narażone są na nagły przyrost masy ciała i długotrwałego rozciągnięcia skóry.

Gdzie najrzęsiściej pojawiają się rozstępy?

W pierwszej fazie powstawania rozstępy są koloru czerwononiebieskiego bądź sinawego. Taki obraz kliniczny rozstępów utrzymuje się do około 3 miesięcy od ich powstania. Jest to tak zwana faza zapalna powstawania rozstępów. W miarę upływu czasu rozstępy bledną i przyjmują kolor jasnokremowy lub do niego zbliżony. W tym okresie rozstępy coraz bardziej przypominają blizny. Niekiedy, zwłaszcza przy zaburzeniach hormonalnych ich czerwononiebieska barwa może utrzymać się dłużej.

Lokalizacja rozstępów na naszym ciele, w dużej mierze zależy od przyczyny ich występowania. Rozstępu u osób otyłych występują najczęściej na udach, brzuchu czy biodrach. Rozstępy w ciąży powstają najczęściej w bocznych częściach brzucha, biodrach udach oraz na piersiach. Rozstępy u młodzieży występują najpowszechniej na udach, pośladkach, piersiach i okolicy lędzwiowo-krzyżowej.

Jak uniknąć i leczyć rozstępy

Bez wątpienia, o wiele łatwiej jest uniknąć rozstępów, niż je leczyć. Częsta bez pomocy lekarza specjalisty bądź drogich zabiegów pozbycie się rozstępów może być niemożliwe. Leczenie rozstępów nie jest łatwe. Najbardziej spektakularne efekty osiąga się we wczesnych fazach powstawania rozstępów, kiedy ich barwa jest jeszcze czerwononiebieska. Pomimo to warto też spróbować różnych balsamów, które mogą przynieść pozytywny skutek. Jaki balsam na rozstępy jest odpowiedni? Taki który w swoim składzie posiada wyciągi roślinne z soi, bluszczu, skrzypu polnego Dobrze działają również preparaty zawierające krzemionkę, retinol, witaminę C czy peptydy stymulujące.

Ciąża dla kobiety, pomimo wielkiego szczęścia, jest ciężkim okresem. Organizm musi poradzić sobie z nową sytuacją. Dlatego warto podczas ciąży zadbać o swoje ciało, by po urodzeniu nie mieć przykrych blizn, które później trudno wyleczyć.

2018-06-02T09:14:49+02:00