Rozdrażnienie, żylaki, obrzęki, uczucie ciężkości – to tylko kilka objawów ciążowego dyskomfortu. Za większość z nich odpowiadają hormony – progesteron i estrogen. To one w głównej mierze przyczyniają się do tego, jak się czujemy. Wiele z czynników, które wpływa na nasze samopoczucie w ciąży, przysłaniając radość w oczekiwaniu na pozostanie mamą.
Huśtawka nastrojów
Nie tylko hormony odpowiadają za wahania naszego samopoczucia. Należy zwrócić uwagę na dietę, która może przyczynić się do uczucia zmęczenia i tzw. burzy hormonów. Prawidłowe odżywanie wpływa na rozwój dziecka i kondycję fizyczną. Tutaj warto wzbogacić swoją dietę w węglowodany złożone (kasze: gryczane, perłowe, jęczmienne, ryż brązowy lub basmanti, pieczywo pełnoziarniste i makaron pełnoziarnisty). Znajdźmy także zajęcia, które sprawią, że nasze samopoczucie się uspokoi. Wybierz spacer bądź ćwiczenia, które dedykowane są specjalnie dla kobiet w ciąży. Odpowiednia ilość snu także wpłynie korzystnie na nasz nastrój.
Obrzęk nóg i uczucie ciężkości
Pojawiają się w wyniku zatrzymania wody w organizmie lub po długim staniu bądź siedzeniu w jednej pozycji. Rozwiązaniem w może być codzienny spacer, który przy okazji usprawni lepszy przepływ krwi, nie powodując w gratisie żylaków. Wygodne obuwie, które powinno być przewiewne i lekkie może korzystnie sprawdzić się w takiej sytuacji. Wybierz także obuwie o pół rozmiaru lub o rozmiar większe, co sprawi ulgę przy pojawieniu się ewentualnych obrzęków.
Rozstępy
Niestety w większości przypadkach rozstępy są wynikiem dużych kompleksów u kobiet. Pojawiają się one najczęściej na brzuchu, udach, nogach, piersiach, a także na rękach. Głównym elementem w codziennej pielęgnacji oprócz kosmetyków, powinna być oczywiście dieta. W parze z nią nie zapominaj o odpowiedniej aktywności fizycznej, która jest wskazana u kobiet w ciąży. Naszą uwagę zwrócić powinna pielęgnacja w postaci kremów, balsamów i olejków, które nawilżają skórę, przywrócą prawidłową elastyczność. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest olejek przeciw rozstępom . W zamian dostaniemy miękka i dobrze nawilżoną skórę, co sprawi, że przyszła mama poczuję się znacznie lepiej.
Ciążowe zachcianki
Zaczynają się właściwie już na początku ciąży i potrafią trwać nawet do pierwszego trymestru. Nie jest nowością, że wiele kobiet w ciąży dopada niepohamowana ochota na różne produkty. W głównej mierze przyczyną takiego zachowania mogą być hormony. Następstwem zachcianek w ciąży może być także nieodpowiednia dieta oraz niedobór witamin lub minerałów w organizmie.
Świąd skóry
Częstym objawem w czasie ciąży jest swędzenie skóry brzucha oraz całego ciała. Dzieje się tak, dlatego że naskórek napina się i rozciąga, w efekcie, powodując duży ból. Wybieraj kremy, balsamy oraz olejki o działaniu nawilżającym, które złagodzą to uczucie oraz tylko takie, które nie zawierają w swoim składzie parabenów, SLS, SLES, parafiny i innych sztucznych składników. Aby uniknąć nadmiernego świądu skóry, noś lekkie i miękkie ubrania, najlepiej z bawełny, które dodatkowo ochronią skórę przed podrażnieniami.
Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz pielęgnacja przyczynia się do zmniejszenia dyskomfortu w ciąży. Należy pamiętać, że nie wszystko uda nam się zwalczyć od razu, ponieważ pewne czynniki wpisane są naturalny ciążowy cykl. Z czasem dzięki dbaniu o swoje ciało, uda się zniwelować, chociaż część z nich.