Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Który okres w czasie ciąży jest najprzyjemniejszy?

Ciąża trwa od 38 do 40 tygodni i podzielona jest na 3 trymestry. Pierwszy trymestr trwa do ok. 13 tygodnia życia płodowego dziecka. W pierwszych tygodniach przypada najwięcej dolegliwości związanych z ciążą. Przyszłe mamy skarżą się na nudności, wymioty oraz bóle mięśni. Wraz z końcem pierwszego trymestru, dolegliwości ustają, a młoda mama wkracza w najprzyjemniejszy czas w czasie ciąży, czyli drugi trymestr.

II trymestr ciąży

Rozpoczęcie 2 trymestru jest dla przyszłej mamy najprzyjemniejszym okresem w czasie ciąży. 4 miesiąc, czyli 14 tydzień jest początkiem nowego etapu, w jaki wkracza przyszła mama. 2 trymestr to czas, w którym ustępują dotychczasowe dolegliwości i znacznie poprawia się samopoczucie przyszłej mamy. A jak w tym czasie rozwija się dziecko i w którym tygodni zaczyna być widoczny brzuch?

Czteromiesięczny płód zaczyna rozwijać się bardzo intensywnie. Zaczyna już reagować na światło oraz wyczuwa smaki wód płodowych. Wszystko ze względu wykształcającej się kory mózgowej, która odpowiada za mapę czuciową i ruchową płodu. Pojawiają się kubki smakowe oraz rozwija się zmysł słuchu.

Kiedy brzuch staje się widoczny?

II semestr to nie tylko wielka radość, rozwój dziecka, ale i powiększający się brzuszek przyszłej mamy! 20 tydzień ciąży to moment, w którym brzuch zaczyna się bardzo szybko powiększać. W tym czasie przyszła mama przybiera kilka kilogramów więcej, jednak warto pamiętać o rozwadze i w razie szybkiego przybierania na masy, skonsultować się z lekarzem.

II trymestr – zmiany w ciele

20 tydzień ciąży to również czas wielu zmian wskutek wielu zmian hormonalnych. Zaczynają ciemnieć znamiona i pieprzyki oraz pojawiają się różne plamy, które znikną po porodzie. Jednak warto pamiętać o należytej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym okresie staje się bardzo delikatna i wrażliwa.

Podsumowanie – 20 tydzień ciąży

W czasie ciąży ważny jest każdy tydzień, ponieważ płód rozwija się bardzo szybko. Choć w pierwszym trymestrze powinniśmy być bardzo uważni, tak II trymestr to czas odpoczynku i wewnętrznego spokoju. Gdy wszystkie dolegliwości mijają, a dziecko zaczyna się prawidłowo rozwijać, możemy się skupić na szczęściu z bycia przyszłą mamą.

2021-03-19T13:06:39+01:00