Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Pierwsza ciąża, co warto wiedzieć?

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety i jej bliskich. Czas, w którym przychodzi wielka radość, ale również niepewność i obawy. Jeśli to twoja pierwsza ciąża musisz dowiedzieć się wszystkiego na temat symptomów ciąży, rozwoju dziecka oraz tego, czego można spodziewać się od rozpoczęcia pierwszego trymestru aż do porodu.

Po pierwsze – badania i zmiana codziennych nawyków

W czasie ciąży niezwykle ważne jest, aby regularnie odwiedzać placówkę medycyną i wykonywać podstawowe badania. Ciąża to oczywiście nie choroba, ale warto na bieżąco monitorować zdrowie nie tylko dziecka, ale także i matki. Dzięki temu w odpowiednim czasie można zareagować, podać leki czy przejść poważniejszego zabiegi. Szczególnie duże znaczenie w ciąży ma kontrola tarczy, ponieważ ten gruczoł produkuje hormony, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Warto regularnie badać także mocz i sprawdzać swój organizm pod kątem infekcji dróg moczowych.

W trakcie ciąży należy także zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Kobiety w ciąży powinny przede wszystkim odpoczywać. Nie powinny także podnosić ciężkich przedmiotów i się przepracowywać. W czasie ciąży bardzo ważna jest odpowiednia ilość snów oraz płynów.

Po drugie – dieta i suplementacja

W czasie ciąży ważna jest także zmiana diety i włączenie do codziennej rutyny odpowiednich witamin. Organizm kobiety potrzebuje ciągłej suplementacji, aby odpowiednio nasycić nie tylko ciało kobiety, ale także i dziecka. Największe znaczenie w okresie ciąży ma z pewnością kwas foliowy, omega-3, magnez oraz witamina D3.

Suplementy diety i witaminy mają duże znaczenie w czasie ciąży, ale nie należy także zapominać o zbilansowanej diecie. Żywienie ciężarnej powinno być przede wszystkim urozmaicone i bogate w związki mineralne. Do najbardziej powszechnych produktów, które powinna spożywać każda przyszła mama zaliczają się: pieczywo wieloziarniste, kasza, świeże owoce i warzywa, produkty mleczne, oleje i ryby. Bardzo ważne jest także to, aby nie zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Po trzecie – kalendarz ciąży

Podczas pierwszej ciąży każdej kobiecie z pewnością przyda się także kalendarz ciąży. Na wielu stronach internetowych można znaleźć tego typu kalendarze i z nich korzystać. Pokazują one tydzień po tygodniu jak zmienia się organizm kobiety oraz opisuje rozwój dziecka. Kalendarz ciąży to także znakomita podpowiedź jakie badania wykonać w danym czasie oraz źródło informacji o zmianach, które dla niektórych mogą być niepokojące. Dzięki regularnym wizytom w kalendarzu ciąży można na bieżąco śledzić zmiany w swoim ciele i czuć się bezpiecznie oraz komfortowo.

2022-02-28T22:51:32+01:00