Nocne pobudki noworodka często towarzyszą młodym rodzicom przez pierwsze miesiące, a nawet lata życia malca. Co zrobić, gdy nasze dziecko budzi się w nocy zbyt często? Poniżej przedstawiamy 4 powody, przez które dzieci najczęściej budzą się w nocy.
Twoje dziecko jest głodne
W pierwszych miesiącach życia dzieci niezwykle często potrafią obudzić się w nocy z głodu. Bez względu na to czy mowa o karmieniu piersią czy butelką. Zwykle karmienia nocne mogą być powodem pobudek do mniej więcej 7/8 miesiąca życia, ale zdarzają się dzieci, które także powyżej 9 miesiąca mogą potrzebować karmienia nocnego.
Po 12 miesiącu życia maluchom powinna przejść ta potrzeba. Należy także pamiętać, że po 6 miesiącu życia należy w odpowiedni sposób wprowadzić do diety malucha pokarmy stałe jako uzupełnienie diety mlecznej, żeby pobudki spowodowane głodem nie nasiliły się.
Nieodpowiednie warunki do spania
Należy pamiętać, że właściwe środowisko do spania to fundament do spokojnego snu malucha. W pokoju nie powinno być za ciepło ani za zimno. Według większości źródeł idealna temperatura dla dziecka znajduje się pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza.
W wielu mieszkaniach jest znacznie cieplej, dlatego wówczas należy odpowiednio dostosować liczbę warstw ubrania malca do temperatury otoczenia. Miejsce do spania powinno być odpowiednio zaciemnione – zarówno w nocy, jak i podczas drzemek warto mieć zasłonięte okna w pokoju dziecka, bo mogą wydłużyć jego sen.
Warto też upewnić się, że w pomieszczeniu, gdzie śpi maluch nie jest za głośno. Jeśli tak jest, można skorzystać z białego szumu, który idealnie wycisza głośniejsze dźwięki z otoczenia.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
U noworodków i małych niemowląt sen często jest przerywany z powodu problemów z trawieniem. Maluchowi się odbija lub ulewa, ma refluks lub gazy. W miarę upływu tygodni, około 3 miesiąca życia, u większości dzieci problemy z trawieniem powinny same zanikać.
Jeśli jednak widać, że dziecko dalej się męczy, warto zastanowić się, czy oprócz fizjologicznych i naturalnych problemów z karmieniem, dziecku nie dolegają poważniejsze dolegliwości spowodowane alergią, nietolerancją lub wrażliwością na pewne grupy pokarmowe.
Niektóre dzieci w starszym wieku męczy refluks – nawet jeśli dziecku się nie ulewa, to pokarm może wracać do przewodu pokarmowego i wywoływać u malca uczucie zgagi. Dodatkowo alergie pokarmowe potrafią nasilać dolegliwości refluksowe oraz gastryczne. W takiej sytuacji warto udać się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty np. alergologa lub gastroenterologa dziecięcego.
Jeżeli chcesz poznać więcej powodów, dla których dzieci budzą się w nocy, kliknij w poniższy link:
https://www.mustela.pl/mustela-blog/sen-niemowlaka-co-zrobic-aby-maluch-nie-budzil-sie-w-nocy
Ząbkowanie lub choroba
Dzieci w trakcie choroby, choćby niewiele im doskwierało, mogą częściej budzić się w nocy. Męcząca jest dla nich podwyższona temperatura, kaszel czy katar, ale także sytuacja, w której po prostu czują się gorzej niż normalnie.
Tak samo wpływa na sen maluchów ząbkowanie – budzą się częściej i trudniej je uśpić. Nie jest to łatwy czas dla rodziców, ponieważ niemowlę będzie marudne w dzień, a w nocy nie pozwoli rodzicom odpocząć.
Jeżeli szukasz skutecznych porad, jak poradzić sobie z ząbkowaniem u malucha, odwiedź stronę www.mustela.pl – znajdziesz tam garść skutecznych porad i wskazówek!