Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Ciemieniucha i czkawka u noworodka – jak sobie z tym radzić?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, z czym będą musiały mierzyć się ich maluchy zaraz po narodzinach. Do najpopularniejszych przykrych doświadczeń, z którymi muszą mierzyć się dzieci we wczesnych latach życia jest ciemieniucha oraz nieustanna czkawka. Jak sobie z nimi radzić?

Ciemieniucha – co to jest?

Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry u noworodka. U dorosłych powoduje łupież, u maluchów – wyjątkowo grubą i łuszczącą się skórę na głowie. Jest to bardzo powszechne schorzenie, które ustępuje w większości przypadków i nie powoduje większych szkód w organizmie. Pojawia się przeważnie do 3 miesiąca życia, z drobnymi wyjątkami.

Ciemieniucha występuje punktowo na głowie i może koncentrować się za uszami. Czasami pojawia się również na skórze pod brwiami, na nosie, pod pachami lub w pachwinie. Płatki ciemieniuchy mogą być suche lub tłuste i zwykle są białe lub żółte.

Przyczyna występowania ciemieniuchy nie jest do końca znana. Dawniej, niesłusznie, sądzono, że występowanie zmian na skórze jest związane ze sposobem karmienia. Obecnie wiadomo na pewno, że ciemieniucha nie jest efektem zakażenia, alergii czy też nieodpowiedniej higieny. Nie można się nią zarazić. Skłonność do powstawania ciemieniuchy mają także dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Sposoby na ciemieniuchę

  1. smaruj wazeliną – pomaga ona nawilżyć skórę i zapobiega jej wysuszaniu. Pomaga w usuwaniu martwego naskórka z głowy. Nakładaj niewielką ilość wazeliny na skórę głowy niemowlaka i zostawiaj na noc. Następnego dnia umyj głowę wodą i nałóż łagodny szampon, aby spłukać pozostałości po wazelinie;
  2. używaj oliwę z oliwek – oliwa z oliwek to jeden z najlepszych naturalnych olejów, szczególnie dla skóry, ponieważ zawiera witaminę E, która pielęgnuje skórę i chroni ją przed infekcjami. Nałóż kilka łyżeczek oliwy z oliwek i delikatnie masuj nią skórę głowy dziecka. Odczekaj kilka godzin lub nawet noc i spłucz głowę łagodnym szamponem, aby uzyskać odżywioną skórę głowy. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków na ciemieniuchę u niemowląt;
  3. wypróbuj masło shea – dostępne na rynku masło shea świetnie nawilża i łagodzi zakażoną skórę. Nałóż obfitą porcję masła shea na skórę głowy dziecka. Pozwól mu działać na skórę głowy i delikatnie zetrzyj łuszczącą się warstwę ze skóry za pomocą miękkiej szczoteczki. Masło można również delikatnie zetrzeć miękką szmatką lub zmyć wodą;
  4. mleko matki – mleko matki od dawna jest stosowane jest jako domowy środek na ciemieniuchę. Niewielką ilość mleka można nałożyć na głowę niemowlaka, aby ukoić i uspokoić wrażliwą skórę. Co najważniejsze, jest nieszkodliwe dla skóry dziecka i może pozostać nawet przez dłuższy czas;
  5. drogocenny olej kokosowy – olej kokosowy zawsze był stosowany jako środek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny na drobne otarcia. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu ciemieniuchy u niemowląt. Jest bardzo łatwo dostępny i dobrze nawilża skórę głowy. Weź kilka kropli oleju kokosowego w dłoń i rozgrzej go, wcierając w dłonie. Następnie nałóż olejek na dotknięte obszary dziecka i delikatnie masuj. Odstaw na około dwadzieścia minut i zetrzyj wszelkie płatki tkanki skóry głowy, które mogły się wyrwać podczas masażu. Po dwudziestu minutach zmyj olejek letnią wodą i szamponem. Pamiętaj jednak, aby przy zastosowaniu oleju kokosowego po raz pierwszy sprawdzić, czy u niemowlaka nie pojawi się reakcja alergiczna – nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na jakiś niewielki obszar ciała dziecka, odczekaj kilka minut i obserwuj czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa.

Dlaczego dziecko ma czkawkę?

Czkawka u noworodka jest odruchem objawiającym się rytmicznie powtarzającymi się, mimowolnymi skurczami przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Czkawce towarzyszy charakterystyczny odgłos. Czkawka u noworodków i niemowląt może wynikać z niedojrzałości układu nerwowego, który kształtuje się jeszcze długo po narodzinach. Oprócz tego, do najpopularniejszych przyczyn czkawki i maluszka, zalicza się jeszcze:

  • Połknięcie powietrza – które może zdarzyć się podczas karmienia piersią lub butelką. Przy pierwszych karmieniach piersią dziecko może nie mieć jeszcze w pełni wykształconego odruchu ssania i połykać zbyt duże ilości powietrza. W przypadku karmienia butelką przyczyną czkawki może być zbyt duży otwór w smoczku.
  • Zbyt łapczywe ssanie mleka z piersi – które może powodować przepełnienie brzuszka dziecka. Niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością pokarmu w żołądku, co manifestuje się czkaniem i odbijaniem.
  • Niska temperatura powietrza lub wychłodzenie maluszka po kąpieli – może pojawić się także w skutek niestosownego ubioru do warunków panujących w otoczeniu.
  • Głośny śmiech maluszka – sprzyja połykaniu nadmiernej ilości powietrza.

Co zrobić, gdy czkawka jest zbyt uciążliwa?

Aby skuteczniej radzić sobie z czkawką, należy najpierw skupić się na przyczynie, która ją wywołała.

Jeżeli przyczyną jest niewłaściwa technika karmienia piersią warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub położną. Specjalista skoryguje technikę, zaobserwuje czy maluszek prawidłowo ssie mleko i w razie konieczności poprawi podstawowe błędy. To, o co warto zadbać po karmieniu to odbijanie u dziecka, które uwolni nagromadzone w brzuszku powietrze.  Częste przystawianie maluszka do piersi może także zapobiec przejadaniu się i przepełnianiu żołądka.

Jeśli karmisz niemowlę butelką zmień akcesoria – wybierz taką z odpowiednim smoczkiem dla noworodka.

Jeśli przyczyną czkawki jest wyziębienie noworodka należy bezzwłocznie zadbać o właściwy ubiór, nie wychładzać dziecka po kąpieli i dostosować temperaturę pomieszczenia do potrzeb niemowlęcia. Kiedy dziecko ma chłodny kark oznacza to, że jest mu zimno. Wówczas pomoże okrycie kocykiem, właściwe ubranie oraz przytulenie.

2020-10-02T12:24:47+02:00