Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Co musisz przygotować do pierwszej kąpieli?

Przed Wami pierwsza wspólna kąpiel, a zatem musisz zadbać, aby wszystko przebiegło sprawnie i przyjemnie dla Was obojga. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i bezstresowe podejście, by maluszek w wodzie mógł poczuć się bezpiecznie i przede wszystkim beztrosko.

Przygotuj miejsce na wanienkę

Zacznijmy od prostych i najważniejszych rzeczy, czyli przeniesienia i napełnienia wanienki wodą, którą powinna być mniej więcej w temperaturze 36-37°C. Natomiast temperatura pokojowa powinna być niewiele mniejsza, by maluszek mógł podczas kąpieli czuć się komfortowo. Wanienka wcale nie musi być tylko w łazience, możesz ją także przenieść bliżej przewijaka, by prosto po kąpieli owinąć dziecko i zmienić mu pieluszkę. Jednak najważniejszym kryterium będzie temperatura, którą powinnaś się sugerować.

Najpotrzebniejsze akcesoria

Następnie należy przygotować niezbędne kosmetyki i rzeczy, które przydadzą Ci się podczas samej kąpieli, jak i późniejszego przewijania i pielęgnowania skóry maluszka. Na pewno przydadzą Ci się ręczniki wykonane najlepiej z mikrofibry, która doskonale wchłania wilgoć, a tym samym jest bardzo przyjemna i delikatna dla skóry niemowlaka, która początkowo jest bardzo wrażliwa. Zamiast typowego ręcznika możesz zaopatrzyć się przykładowo w specjalny kocyk z kapturkiem, dzięki czemu będziesz mogła od razu przykryć główkę dziecka.

Przydadzą się także waciki kosmetyczne do przemywania między innymi twarzy dziecka, a także pępka, z którym należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Zaraz po urodzeniu wymaga on czasu, by się zagoić w pełni, aczkolwiek nie można rezygnować z jego oczyszczania, ze względów higienicznych. Następnie możemy przejść do przygotowania kosmetyków niezbędnych do kąpieli i pielęgnacji po wyjściu z wanienki. Na pewno możemy polecić preparaty z serii Mustela Bébé, które najlepiej sprawdzają się u noworodków ze skórą normalną lub suchą. Wśród nich znajdziesz między innymi mleczko do ciała czy kremy, które po kąpieli sprawiają, że skóra staje się nawilżona i zabezpieczona przed wysychaniem. Z kolei do samej kąpieli polecamy szampony w piance, dzięki czemu o wiele łatwiej jest umyć niemowlaka i uniknąć dostania się płynu do oczu.

Mycie noworodka nie powinna polegać na dokładnym szorowaniu ciała, a jego delikatnym masowaniu, co także będzie sprawiać mu przyjemność i radość. Zatem po opuszczeniu wody maleństwo powinno zostać od razu owinięte ręcznikiem i osuszone, a następnie natłuszczone balsamami czy oliwką dla dzieci w zależności od typu skóry. Na koniec możesz także przeczesać włoski specjalną miękką szczotką, a także przebrać malucha w nową pieluchę i ubrać w czyste śpioszki, by mógł spokojnie zasnąć, a Ty szczęśliwie przyznać, że pierwszą udaną kąpiel masz już za sobą!

2018-06-30T16:00:30+02:00