Na ten temat pojawia się również wiele artykułów i dylematów jednocześnie odnośnie diety obowiązującej kobiety w czasie karmienia. Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości i powiemy ostatecznie co należy jeść częściej i więcej, a także czego lepiej się wystrzegać, aby nie zaszkodzić maluszkowi podczas podawania pokarmu piersią.
Podstawy diety dla karmiących
Jeśli zastanawiasz się na zmianą swojej dotychczasowej diety i wyeliminowaniu wielu stałych składników, powinnaś lepiej dobrze się nad tym zastanowić. Czasami takie drastyczne zmiany i odrzucenia Twoich normalnych nawyków żywieniowych może nie mieć dobrego wpływa zarówno na Twojego maluszka, jak i Ciebie. Absolutnie nie mówimy tutaj o różnego rodzaju fast foodach i słodyczach, których faktycznie nie powinno być w Twojej diecie, ale pozostałych składnikach.
Warto zaznaczyć w tym miejscu, że mleka matki posiada stały i niezmienny skład, na który dieta nie wpływa w większej mierze, dlatego nie musisz nagle rezygnować ze swoich standardowych potraw, które do tej pory stanowiły Twoją podstawę żywieniową. Najważniejszą zasadą jest jedzenie zdrowo oraz by urozmaicać jak najbardziej swoją dietę, dzięki czemu do Twojego organizmu dostarczone zostaną wszelkie możliwe witaminy i minerały.
Zanim wykluczysz pewne elementy swojej diety, najpierw sprawdź czy faktycznie okazały się ciężkostrawne dla Twojego maluszka lub w jakikolwiek inny sposób mu zaszkodziły. Dopiero, gdy zauważysz u niego poważniejsze zmiany, trzeba będzie skonsultować się z lekarzem i odstawić konkretne produkty, na które bobasek może być uczulony.
Z pewnością powinnaś jeść regularnie kilka razy dziennie i spożywać minimalnie 3 litry wody dziennie, aby nie odwodnić organizmu. Dla dodania sobie energii dobrze jest wzbogacić dietę o węglowodany jak pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron, kasze i płatki owsiane.
Ponadto nie może zabraknąć dużej ilości warzyw i owoców oraz mięsa czy ryb, które dostarczają potrzebne żelazo, magnez czy wapń. Dlatego Twoja dieta powinna składać się z rutynowych składników, które odpowiadają zdrowemu i zbilansowanemu odżywianiu.
Czego faktycznie unikać?
Na pewno zdziwieniem nie będzie fakt, że alkohol nie powinien być spożywany w czasie karmienia pod żadnym pozorem. Negatywnie wpływa on na rozwój i kształtowanie się organizmu małego człowieka, nad czym nie ma absolutnie żadnej dyskusji.
Poza tym tak jak wspomnieliśmy wyżej nie polecane jest jedzenie posiłków typu fast food czy słodyczy z dodatkami glutaminianu sodu, benzoesanu sodu czy kwasu fosforanowego. Podobnie lekarze zalecają odstawienie lub ograniczenie tłuszczów utwardzonych, które zawarte są między innymi w krakersach, ciastkach, chipsach albo panierowanych daniach.
Często również można spotkać się odradzeniem jedzenie chociażby brokułów, kapusty, grochu, fasoli czy cebuli w dużych ilościach, ponieważ mogą powodować wzdęcia u niemowlaków i prowadzić do powstawania kolek. Poza tym radzimy, byś przestrzegała zdrowej i jednocześnie normalnej diety, która dla Ciebie samej będzie smaczna, korzystna i satysfakcjonująca.