Sprawdź, czy czkawka u noworodka to problem czy częsta dolegliwość?
Czkawka nie jest dla noworodka niczym nowym, zna ją bardzo dobrze z życia płodowego. Pojawia się pod koniec trzeciego trymestru ciąży, gdy zaczyna zachłannie połykać wody płodowe lub podejmuje pierwsze intensywne próby nauki oddychania. Dorośli kojarzą czkawkę z nieprzyjemną, a czasem, nawet wstydliwą sytuacją. Wiemy też, że może być objawem problemów z układem pokarmowym. U najmłodszych jednak czkawka jest fizjologicznym odruchem, który polega na gwałtownym skurczu przepony i krtani wywołującym charakterystyczny dźwięk.
Najczęstsze przyczyny czkawki u noworodka
Warto wiedzieć, że czkawka u noworodka może pojawiać się od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia. Może trwać nawet godzinę.
Najczęstsze przyczyny czkawki u noworodka:
- głośny śmiech,
- zbyt dużo bodźców dookoła,
- pełny brzuszek,
- zmiana temperatury ciała, nagłe ochłodzenie organizmu,
- zbyt łapczywe przyjmowanie pokarmu,
- mokra pieluszka.
Czkawka u noworodka – co zrobić?
Najczęściej ustępuje samoistnie i nie jest związana z żadnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Jeśli jednak zauważysz, że podczas czkawki dziecko robi się niespokojne i bardziej marudne możesz spróbować przyspieszyć jej ustąpienie.
Jeśli czkawka spowodowana jest przepełnionym brzuszkiem nazywa się ją czkawką pokarmową. W tej sytuacji musisz poczekać aż organizm maluszka strawi część pokarmu i wtedy dolegliwości same ustąpią. Czkawka może także pojawić się wtedy, gdy dziecku jest zimno. Przykryj je kocykiem lub przytul do swojej piersi, może potrzebuje po prostu dodatkowego źródła ciepła. Możesz także dać maleństwu do picia np. ciepłą herbatkę z rumianku.
Najlepszym sposobem na czkawkę spowodowaną połknięciem zbyt dużej ilości powietrza jest uniesienie dziecka do góry, aby znalazło się w pozycji pionowej. Można również podać mu kilka kropli wody do picia. Więcej informacji na temat czkawki u noworodków znajdziesz tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/czkawka-u-noworodka-czy-jest-sie-czym-martwic.
Wszelkie dolegliwości występujące u noworodków budzą w rodzicach niepokój. Niektóre z nich, takie jak czkawka, zdarzają się często i z reguły nie należy się nimi martwić. Warto poczytać także o innych problemach, które spotykają niektóre maluszki np. reakcje alergiczne. Jeśli chcesz zasięgnąć informacji w tym temacie kliknij ten link: https://www.mustela.pl/mustela-blog/jak-rozpoznac-alergie-wziewne-u-niemowlat. Warto być przygotowanym na różne sytuacje, tak, aby jak najlepiej zająć się swoją pociechą.