Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Czy sport jest wskazany dla ciężarnych?

Na to pytanie można spotkać w internecie wiele przeciwstawnych odpowiedzi, wśród których znajdą się zwolennicy zdrowego i aktywnego trybu życia w ciąży, a także osoby przeciwne aktywnościom w tym czasie, ze względów bezpieczeństwa płodu. Jaka zatem jest prawda? Możesz dowiedzieć się z dzisiejszego artykułu, gdzie zebraliśmy wszystkie rzetelne informacje na ten temat i wypowiemy się dlaczego sport w życiu ciężarnych jest wręcz zalecany.

Zalety ćwiczenia w ciąży

Sport w okresie ciężarnym jest jak najbardziej polecany kobietom dla ich lepszego samopoczucia. Jak wiadomo podczas wysiłku w naszym organizmie wytwarzane są tzw. endorfiny, które odpowiadają za nasz dobry humor i satysfakcję. Zatem podczas ciążowej huśtawki nastrojów nie ma lepszego rozwiązania niż właśnie wyładowanie swoich emocji podczas treningu. Co więcej, możesz go wykonywać wspólnie ze swoim partnerem, dzięki czemu będziecie mieli okazję bardziej zbliżyć się do siebie i przygotować się na nadejście trzeciego członka Waszej rodziny.

Poza tym w czasie ciąży kobiety zaczynają już martwić się o swoją kondycję i formę po porodzie, która stoi pod wielkim znakiem zapytania. To jednak można zmienić, jeśli zdecydujesz się na regularne wykonywanie aktywności fizycznej, dzięki czemu wraz ze zbilansowaną dietą na nabierzesz kilogramów dodatkowych, a co więcej, Twoje ciało będzie nadal wysportowane i elastyczne. Właśnie kluczowym słowem jest tutaj – elastyczność – chodzi między innymi o kondycję skóry i zapobieganie rozstępom, ale również ćwiczenie mięśni, które będą szczególnie nadwyrężone podczas porodu. Dlatego wykonując niektóre proste ćwiczenia, można jednocześnie przygotować się do tego najważniejszego dnia.

Sport i różnego rodzaju ruch może wpływać także pozytywnie na Twoje zdrowie, ponieważ ćwiczenia relaksujące i wspomagające mogą przyczynić się od odciążenia Twojego kręgosłupa i jednoczesnego wzmocnienia, gdyż będzie tego potrzebował w każdym kolejnym miesiącu ciąży. Co więcej, możesz w ten sposób poprawić swoje krążenie krwi i ogólnie rozluźnić swoje ciało, dzięki czemu zmniejszysz odczuwalny stres i napięcie w czasie ciąży.

Czy wszyscy mogą uprawiać sport?

Nawet Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że każda kobieta ciężarna powinna poświęcić minimum pół godziny dziennie na wykonywanie prostych ćwiczeń czy chociażby spacer. Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobiety uprawiały sporty w czasie ciąży, lecz warto z tą sprawą skonsultować się najpierw ze swoim lekarzem prowadzącym, który ostatecznie stwierdzi czy ciąża na pewno nie jest zagrożona.

Oczywiście mowa tutaj o lżejszych sportach, jak na przykład fitness, pływanie, joga, bieganie albo taniec. Chodzi zwłaszcza o kobiety, które przed ciążą nie prowadziły równie aktywnego trybu życia i nagle pragną to zmienić. Właśnie dla nich radzimy odpuścić jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży, a zacząć aktywność od 4. miesiąca ciąży, kiedy już będziecie miały pewność, że płód rozwinął się prawidłowo.

Natomiast kobiety, które już wcześniej dbały o swoją kondycję i trenowały regularnie mogą nadal kontynuować swój plan ćwiczeń, lecz wiadomo – wszystko powinno się robić i działać z głową, ponieważ nie zapominaj, że od teraz jesteś odpowiedzialna za drugiego małego człowieczka, który zaraz przyjdzie na świat.

2018-10-17T17:57:31+02:00