Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Dieta w czasie ciąży

O tym, że kobieta ciężarna powinna zdrowo się odżywiać, raczej wie każda z Was, ale czy orientujecie się jakiego rodzaju witaminy czy składniki są Wam szczególnie potrzebne? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu, gdzie w pigułce zamieściliśmy najważniejsze elementy Twojej diety w konkretnym czasie ciąży. Zatem zachęcamy do czytania i polecamy nieco zmodyfikować lub urozmaicić swój codzienny plan żywnościowy.

Jakie znaczenie ma zdrowe odżywianie się w ciąży?

Dla niektórych mam wydaje się to oczywiste, aczkolwiek warto wspomnieć o kilku zbawiennych korzyściach, które wynikają właśnie z przemyślanego i zbilansowanego odżywania się zarówno w czasie ciąży, jak i po niej. Mitem jest, że podczas noszenia dziecka konieczne jest spożywanie podwójnych posiłków za „Was dwoje”, ponieważ do organizmu musisz dostarczać tyle samo kalorii co wcześniej.

Wśród plusów zdrowego odżywiania można wymienić całkowity brak lub delikatną nadwagę po urodzeniu dziecka, dzięki czemu nie będziesz musiała od razu martwić się o dodatkowe zajęcia fitness, gdyż Twoje ciało pozostanie w dobrej formie. Co więcej, mądre spożywanie posiłków może zaoszczędzić Ci wiele stresów związanych z Twoim zdrowiem, a co ważniejsze, Twój maluszek również będzie mógł rozwijać się prawidłowo.

Niezbędne składniki diety

W Twoim codziennych posiłkach nie może absolutnie zabraknąć chociaż części niżej wymienionych elementów, które odpowiadają za Twoje samopoczucie, a także poprawne kształtowanie się płodu.

  • Kwas foliowy – odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka, a także jego poważne braki mogą prowadzić do wcześniejszego porodu, dlatego zalecamy jeść więcej zielonych warzyw oraz pomarańczy albo bób, słonecznik czy kiełki pszenicy, które bogate są w kwas foliowy.
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – wśród nich znajduje się również słynny kwas omega-3, które odpowiadają chociażby za rozwój narządu wzroku u dziecka. Naturalnym źródłem są tłuste ryby, owoce morza i algi morskie, dzięki którym możesz zapobiec różnym schorzeniom u swojego dziecka.
  • Żelazo – jego odpowiednia ilość przyczynia się właściwego krążenia i składu krwi, dlatego kobietom w ciąży poleca się częstsze spożywanie czerwonego mięsa, buraków lub szpinaku.
  • Jod – może wpływać na prawidłowy rozwój zdrowotny Twojego maluszka, dlatego zaleca się, by diecie znalazło się więcej soli jodowanej czy ryb morskich.
  • Witamina D3 – niedobór tej witaminy może prowadzić do poważniejszych powikłań u ciężarnych, jak na przykład wystąpienie cukrzycy, dlatego konieczne jest spędzanie jak największej ilości czasu na słońcu, spożywanie mleka, jajek albo zwyczajnie suplementów z witaminą D3 w składzie.

Dieta w kolejnych trymestrach ciąży

W ciągu kilku pierwszych miesięcy należy szczególnie uważać z dietą, ponieważ są to jednocześnie pierwsze tygodnie rozwoju płodu, w których występuje kształtowanie się najważniejszych narządów. Właśnie dlatego powinnaś ograniczyć między innymi picie kawy oraz urozmaicać swoje posiłki, aby znajdowały się w nich wyżej wymienione składniki. Koniecznym elementem diety jest również mięso, które wpływa na zapobieganie anemii i dodaje nam dużych dawek niezbędnego żelaza. Poza tym można zastąpić je lub uzupełnić rybami, kaszą gryczaną lub warzywami strączkowymi.

W drugim trymestrze dodatkowo zaleca się picie większej ilości mleka dla uzupełnienia wapnia w organizmie. Ponadto warto w tym czasie uzupełnić dietę i suplementację dla zwiększenia elastyczności i dobrej kondycji Twojej skóry poprzez beta karoten, witaminę B i E, gdzie dodatkowe stosowanie preparatów nawilżających pomoże w zapobiegnięciu powstawaniu rozstępów. Oczywiście nadal powinnaś jeść jak najwięcej owoców i warzyw bogatych między innymi w witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy oraz pozwala lepiej przyswajać pozostałe witaminy.

Natomiast w ostatnich miesiącach ciąży Twoja dieta powinna ograniczyć stosowanie soli do minimum, by nie zatrzymywać zbędnej wody w organizmie. Równie istotne jest wzbogacenie diety o potas, wapń i magnez, które odpowiadają za kurczenie się mięśni łydek, co bywa bardzo uciążliwe. Poza tym pamiętaj po prostu o unikaniu niezdrowego jedzenia, które oczywiście może zaspokoić Twoje ciążowe zachcianki od czasu do czasu, lecz w umiarkowanych ilościach.

2018-10-17T17:57:29+02:00