Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak chronić skórę dziecka przed mrozem?

Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla skóry niemowlaka, ponieważ jest ona niezwykle delikatna i wrażliwa. Mróz, śnieg i suche powietrze mogą w negatywny sposób wpływać na wygląd i nawilżenie skóry dziecka. Nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z zabaw na świeżym powietrzu. Wystarczy wiedzieć, jak chronić się przed mrozem.

Dlaczego trzeba chronić skórę dziecka przed mrozem?

Skóra dzieci jest niezwykle delikatna. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego właściwie tak jest, oto wyjaśnienie – bariera lipidowa u noworodków nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięta, jak u dorosłych. Jest to swego rodzaju płaszcz, który chroni skórę człowieka przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wahania temperatury czy wiatr. Bariera lipidowa skóry zapobiega przesuszanie się skóry i utrzymuje jej odpowiednie nawilżenie. Z racji tego, że w dzieci nie jest ona w pełni rozwinięta, skóra najmłodszych potrzebuje w tej kwestii dodatkowego wsparcia, szczególnie w okresie zimowym.

Podstawowe zasady pielęgnacji dziecka w zimie

Zimą, skóra dziecka jest szczególnie narażona na przesuszenia, dlatego pierwszym krokiem w ochronie skóry dziecka powinno być zadbanie o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić około 40%-60%. W tym celu można zakupić nawilżacz powietrza. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, w zależności od modelu i dostępnych funkcji.

Kosmetyki do pielęgnacji dzieci zimą – jakich używać?

W czasie zimowych (ale nie tylko) miesięcy ważne jest, aby jeszcze bardziej dbać o nawilżenie skóry dziecka. W tym celu nie wystarczy, aby w pomieszczeniu panowała właściwa wilgotność powietrza, ale konieczne staje się użycie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji najmłodszych. W chwilach, kiedy skóra dziecka staje się przesuszona i się łuszczy, staje się to już nawet konieczne.

Warto w takich przypadkach działać już na etapie kąpieli i stosować wszelkiego rodzaju emolienty. Po kąpieli warto stosować różnego rodzaju kremy i balsamy. Przed wyjściem na dwór sprawdzą się wszelkiego rodzaju kremy i sztyfty na mróz, które zabezpieczą delikatną skrócę dziecka i sprawią, że będzie czuło się ono komfortowo nawet w czasie niskich temperatur. Prawidłowo zabezpieczona skóra pozwoli na zimowe zabawy i spaceru bez strachu o zdrowie pociechy.

Warto także przypomnieć o jednej ważnej kwestii przy wyborze kosmetyków dla dzieci – żeby były one odpowiednie dla niemowlaków i małych dzieci ważne jest, aby były hipoalergiczne i – co równie ważne – dostosowanie do wieku dziecka.

 

2022-02-28T22:52:57+01:00