Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?

To bardzo częsty objaw u niemowlaków, któremu na szczęście można zapobiec i co najważniejsze, pozbyć się w miarę szybko. Postaramy się poniżej odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie ciemieniuchy, sposobów jej zwalczania, a także metod na przeciwdziałanie jej występowania. Wszystko będziesz mogła już niebawem sprawdzić i wykorzystać u swojego maluszka.

Czym dokładnie jest ciemieniucha?

Mówiąc najprościej jest to nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych u niemowlaka. Może występować w pierwszych sześciu tygodniach życia maluszka, aczkolwiek czasami ciemieniucha zdarza się nawet kilkuletnim dzieciom, gdy gruczoły znów nie pracują prawidłowo. Wówczas produkowana jest nadmierna ilość łoju, która natłuszcza wrażliwą skórę dziecka najczęściej w okolicach owłosionej głowy.

Bardzo częstą przyczyną jest nadmierna produkcja hormonów u matki, które nadal są obecne w organizmie dziecka. Nie należy się jednak niczym przejmować, ponieważ jest to w zupełności normalnym zjawiskiem, któremu można prędko zapobiec. Zatem zdecydowanie możemy obalić mit, iż ciemieniucha jest efektem niedbałości rodziców i brakiem odpowiedniej higieny u dziecka.

Warto może jeszcze zaznaczyć, że ciemieniucha objawia się między innymi łuszczeniem się skóry i powstawaniem zrogowaciałego naskórka w kolorze białym lub bardziej beżowym. Najczęściej zmiany skórne można zauważyć na główce dziecka, ale również w okolicach nosa czy brwi. Istotną informacją jest również fakt, że to w żadnym razie nie boli ani nie swędzi maluszka, czyli nie powoduje jakiegokolwiek dyskomfortu.

Jak zlikwidować ciemieniuchę?

Zdecydowanie nie ma sensu czekać aż sama zniknie, a należy od razu przejść do czynów. Mianowicie powinien zostać zastosowany specjalny szampon na ciemieniuchę, którym należy dokładnie myć skórę głowy dziecka, a następnie nałożyć odpowiedni preparat – najczęściej w formie kremu, który również zwalcza i zapobiega rozwijaniu się ciemieniuchy.

Z pewnością należy postępować z dzieckiem bardzo delikatnie, gdzie polecane jest również wyczesywanie codzienne włosków miękką szczotką, by usunąć wszelkie pozostałości po kąpaniu i złuszczeniu się łusek. Co więcej, nie zaleca się noszenia czapeczek, ponieważ sprzyjają one dodatkowemu poceniu się skóry głowy i pobudzaniu gruczołów łojowych do pracy. Chyba, że mówimy o specjalnych czapeczkach wykonanych z naturalnych tkanin, które doskonale przepuszczają powietrze.

Jak uniknąć ciemieniuchy po raz drugi?

Jak najbardziej zaleca się stosowanie regularne szamponu na ciemieniuchę, dzięki któremu praca gruczołów jest kontrolowana z zewnątrz i na główce Twojego maleństwa nie powinny pojawić się już żadne niepokojące łuski. Podczas kąpieli i mycia włosków warto jednocześnie masować skórę głowy, by w czasie oczyszczania pobudzić do działania gruczoły i zmyć wszelkie pozostałości łoju.

Zgodnie z naszą wcześniejszą radą możesz także przeczesywać włoski miękką szczotką, a przede wszystkim należy obserwować stan i kondycję skóry dziecka, by w razie czego móc błyskawicznie zareagować.

2018-10-17T17:57:37+02:00