Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jakie wybrać naturalne kosmetyki dla niemowląt?

Jeżeli oczekujesz właśnie przyjścia na świat swojego maleństwa, warto przed narodzinami przygotować się i kupić odpowiednie produkty. Urządzenie pokoiku i kupienie pierwszych ubranek to jedno, należy jeszcze zaopatrzyć się w kosmetyki dla niemowląt. Dziecięca skóra bywa bardzo wrażliwa, dlatego trzeba wybierać preparaty hipoalergiczne. Jakie kosmetyki będą odpowiednie dla noworodka i jakie składniki są niebezpieczne? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Składniki niebezpieczne w kosmetykach dla noworodka

Każdy przyszły rodzic wie, że półki z kosmetykami dziecięcymi uginają się od rozmaitych produktów. Wybór jest niezwykle duży i czasami ciężko wybrać konkretną firmę czy rodzaj kosmetyku. Etykiety często mogą zawierać informację o „naturalnym składzie produktu”, lecz po przeczytaniu listy składników na odwrocie butelki możemy natrafić na niekorzystne dla naszego dzieciątka substancje. Dlatego zamieszczamy przydatną listę najpopularniejszych składników, które nie mogą znaleźć się w preparatach dla niemowląt:

 • Laurylosiarczan sodu (SLS SLES),
 • Parabeny (Ethyl, Methyl, Propyl),
 • Konserwanty (Phenoxyetanol lub Bronopol),
 • Olej parafinowy, wazelina,
 • Glikol,
 • Ftalan,
 • Sylikon,
 • Stabilizatory.

Stałe aplikowanie powyższych substancji chemicznych będzie wywoływało podrażnienia, suchość skóry lub poważniejsze konsekwencje. Mogą nie tylko uczulać, ale również stwarzają ryzyko nowotworowe. Sztuczne barwniki i syntetyki już na skórze dorosłej osoby potrafią wywołać wysypkę, świąd czy łuszczenie. To wszystko może prowadzić do nieodwracalnych zmian na delikatnej skórze noworodka.

Czym powinny się cechować produkty dla noworodków?

Kosmetyki dla niemowlątsą dobre wtedy, kiedy na odwrocie etykiety znajduje się jak najmniej składników. Im mniejsza ilość składników, tym mniejsze ryzyko pojawienia się wśród nich substancji szkodliwych. Jednak pamiętajmy, że mimo niewielkiej ilości substancji w składzie, zawsze warto dokładnie przeczytać etykietę.

Warto sięgać po produkty niebarwione i niepieniące się zbyt intensywnie. Bezpieczne kosmetyki dla niemowlaka mają na opakowaniu informację o przeprowadzonym badaniu dermatologicznym lub ateście Instytutu Matki i Dziecka. Ewentualnie innej opiniotwórczej i wiarygodnej instytucji. 

Jakie kosmetyki dla niemowląt?

Postarajmy się wspólnie skompletować kosmetyczkę dla Twojego dziecka. Bardzo ważną kwestią jest to, aby sięgać po produkty dla niemowląt od 1 dnia życia. Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcona, dlatego jest bardzo cienka. Nie może się bronić przed czynnikami zewnętrznymi i jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Produkty przeznaczone dla noworodków będą nie tylko nawilżać delikatną skórę, ale również wzmocnią jej naturalną barierę ochronną.

Miejsce zakupu takich produktów powinno być sprawdzone i bezpieczne. Warto poszukać w Internecie sprawdzonego sklepu z kosmetykami dla niemowląt, jak np. Mustela. Można również zaopatrzyć się w dermokosmetyki w aptekach. W naszej kosmetyczce powinny znaleźć się:

 • chusteczki nawilżające,
 • krem na odparzenia,
 • płyn do kąpieli i szampon do mycia włosów,
 • balsam nawilżający.
2019-11-28T12:14:15+01:00