Odparzenia pieluszkowe są częstą dolegliwością u niemowląt do 2. roku życia, gdzie bariera skórna jest niedojrzała. Maluch przez odparzenia może odczuwać duży dyskomfort, dlatego należy działa natychmiast.
Przyczyny odparzenia
Skóra niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia jest wrażliwa. Bariera skórna nie jest odpowiednio wykształcona. Jednym z najczęstszych przyczyn odparzeń jest zbyt rzadka lub zbyt częsta zmiana pieluszki. W dodatku ograniczony dostęp powietrza w okolicach intymnych to idealne miejsce do namnażania się bakterii i grzybów. Do przyczyn należy zaliczyć włączenie nowych pokarmów szczepienie, czy antybiotykoterapia.
Jak radzić sobie z odparzeniem na skórze?
Pamiętaj, że wszelkie zaczerwienia na skórze to jasny sygnał, że naskórek potrzebuje pielęgnacji. Podstawową kwestią jest regularna zmiana pieluszki, nawet co 2-4 godziny, gdy wystąpi taka potrzeba. Dokładnie przemywaj okolice pieluszkowe przegotowaną wodą, np. z naparem z rumianku lub nagietka. Po umyciu osusz skórę miękkim ręcznikiem. Pupa niemowlęcia również potrzebuje odpoczynku. Gdy w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura, pozostawiaj maluszka bez pieluszki. Przed każdym myciem oraz zakładaniem pieluszki stosuj kremy lub chusteczki oczyszczające. Świetnym produktem jest krem do przewijania 1>2>3 od Musteli. Zapobiega i redukuje zaczerwienienia.