Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Pielęgnacja pupy niemowlaka

Jako początkujący rodzic musisz powoli nauczyć się wszystkiego, co związane z Twoim maluszkiem. Jedną z tych rzeczy jest właśnie przewijanie niemowlaka oraz pielęgnacja jego ciała, by nie nastąpiły żadne infekcje czy odparzenia. Proponujemy i zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, dzięki któremu z pewnością pierwsza zmieniona pielucha będzie znacznie łatwiej i szybciej, a przede wszystkim bez stresu dla Was obojga.

Jak często przewijać niemowlaka?

Tak często jak to tylko konieczne. Nie można jednoznacznie stwierdzić ile razy w ciągu dnia należy zmienić pieluszkę małemu dziecku, ponieważ każde z nich załatwia swoje potrzeby w innym czasie. Zależy to między innymi od częstotliwości karmienia niemowlaka, a Ty jako rodzic powinieneś na bieżąco sprawdzać czy pampers, aby na pewno jest nadal suchy. W razie zaniedbania czy przedłużenia momentu zmiany pieluchy, maluszek może delikatnie odparzyć sobie pupę, co z kolei wiąże się z płaczem i bólem na jego twarzy podczas kąpieli i następnego przewijania, a tego przecież nie chcemy dla naszego dziecka.

Sposób na przewijanie

Można rozróżnić przewijanie zarówno dziewczynki, jak i chłopca, ale w obu przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o wycierane okolic intymnych. Trzeba to robić bardzo precyzyjnie i w odpowiednim kierunku, aby nie przenosić bakterii i zanieczyszczeń z kału do narządów intymnych żeńskich czy męskich. Do przewijania niezbędny będzie naturalnie sam przewijak, a także nowe pampersy, chusteczki nawilżające oraz krem do przewijania Mustela, która łagodzi i chroni wrażliwą skórę dziecka przed odparzeniami. Należy szczególnie na nie uważać teraz w okresie letnim, kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco, a skóra maluszka poci się znacznie częściej i więcej niż zwykle. To również powinno mobilizować rodzica do częstszego przemywania pupy niemowlaka i nawilżania jej mokrymi chusteczki.

Przed nałożeniem pieluszki należy poczekać aż pupa wyschnie, podobnie dzieje się w przypadku, gdy nakremujesz dziecko. Wszystko musi się odpowiednio wchłonąć, aby nie spowodować znów niechcianych odparzeń na ciele. Przed przewijaniem pamiętaj, by wszystko sobie wcześniej przygotować, ponieważ nie możesz zostawić dziecka samego na przewijaku nawet na moment. Nawiązując również do kosmetyków stosowanych dla niemowlaków muszą być zatwierdzone przez Instytut Matki i Dziecka, a także być hipoalergicznymi, dzięki czemu będziecie mieli pewność, że Wasz maluszek nie dostanie żadnego uczulenia ani nie odczuje dyskomfortu. To bardzo ważne i trudne jednocześnie, ponieważ skóra noworodka dopiero się kształtuje, a to oznacza, że jest bardzo podatna na różnego rodzaju efekty uboczne pielęgnacji, dlatego dokładnie czytaj etykietki i skład preparatów dla dzieci.

2018-08-01T06:15:59+02:00