Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Przewijanie malucha krok po kroku

Mamy prostą radę dla początkujących rodziców, którzy już niedługo będą musieli pierwszy raz przewinąć swoje dzieci. Może z pozoru wydawać się to proste i oczywiste, aczkolwiek zdarzają się również pewne problemy i wątpliwości, które postaramy się rozwiązać i przedstawić proces przewijania w kilku krokach.

1. Przygotowanie przewijaka

Chodzi przede wszystkim o uszykowanie najważniejszych rzeczy, jakich będziesz potrzebować podczas zmiany pieluszki, by później nie stresować się ani absolutnie nie zostawiać maluszka samego nawet na chwilę! Lepiej zatem zagospodarować część miejsca w pokoju, gdzie można postawić przewijak, a obok niego wszystkiego niezbędne akcesoria. Mowa głównie o:

  • Wilgotnych chusteczkach nawilżających przeznaczonych specjalnie dla skóry dziecka
  • Kremie do przewijania, który powinien łagodzić ewentualne podrażnienia i nawilżać pupę dziecka
  • Pieluszka na zmianę – może być tetrowa, jednorazowe lub wielokrotnego użytku

2. Umycie pupy niemowlaka

Na samym wstępie musimy zaznaczyć, że przewijanie chłopca i dziewczynki wygląda nieco inaczej, dlatego może najpierw zaczniemy od zmiany pieluszki u chłopców. Należy oczywiście oczyścić skórę w okolicach odbytu, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, aczkolwiek szczególną uwagę należy zwrócić na okolice worka mosznowego i penisa, gdyż często w zagięciach skóry gromadzą się największe skupiska bakterii. Wszystko należy dokładnie obmyć chusteczkami, a zwłaszcza ujście cewki moczowej, gdzie nie należy absolutnie ściągać napletka. Wystarczy przemyć części intymne, a na końcu posmarować pupę kremem do przewijania, po czym poczekać chwilę aż preparat wchłonie się w skórę.

Z kolei u dziewczynek zmienia się nieco kolejność czyszczenia, gdyż najpierw obmywane powinny być wargi sromowe i ich okolice, a dopiero potem można wytrzeć kał pozostały na pupie. Wszystko dlatego, by zanieczyszczenie nie dostały się do narządów intymnych dziewczynki i nie wywołały niechcianej infekcji. W tym przypadku należy równie dokładnie obejrzeć maluszka i sprawdzić czy nigdzie jeszcze nie pozostały żadne zanieczyszczenia, by następnie móc posmarować córeczkę także specjalnym kremem.

3. Ubranie pieluchy i ubranka

Ostatnim etapem jest już założenie dziecku nowej pieluchy, które w zależności od Twojego zdania możesz stosować jako pieluchy tetrowe, jednorazowe pieluchy lub wielokrotnego użytku, które są już bardziej nowoczesne. Wybór zależy od Ciebie, a najważniejsza jest wygoda i zdrowie dziecka. Zatem na koniec wystarczy wymienić pieluszkę na nową i zapiąć body czy też założyć nowo przygotowane ubranko, by maluszek mógł już spokojnie pójść spać czy też być nakarmionym.

2018-06-30T15:56:41+02:00