Okres noszenia dziecka jest dla wszystkich kobiet najpiękniejszym momentem w życiu, kiedy także czują się o wiele bardziej kobieco i atrakcyjnie. Wszystko za sprawą poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci, aczkolwiek nie każda przyszła mama może cieszyć się podobnymi objawami. Niestety równie często pojawiają się pewne problemy skórne, które oczywiście można zlikwidować, ale trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji ciała. Właśnie w tym celu powstał poniższy artykuł, aby przedstawić parę takich przypadków.
Rozstępy
Niestety ich brak w czasie ciąży jest trudny do osiągnięcia, dlatego też każda kobieta ciężarna powinna przeciwdziałać ich powstawaniu jak tylko może. Wynikają z naturalnego poszerzania się obwodu ciała, dlatego pojawiają się najczęściej na brzuchu, piersiach i biodrach. Wszędzie tam skóra znacznie się naciąga i przez to właśnie zaczyna pękać w niektórych miejscach, tworząc rozstępy. Zmiany hormonalne powodują dodatkowo osłabienie elastyczności włókien skórnych, których struktura nie wytrzymuje napięcia. Rozstępy pojawiają się zarówno w czasie rozrastania się brzuszka, jak i zbierania się nadmiaru tkanki tłuszczowej, dlatego polecamy przede wszystkim trzymać dość zbilansowaną dietę, aby nie dopuścić do przytycia z powodu fast foodów i innych tłustych dań.
W zasadzie jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie, ale też eliminowanie oznak rozciągania skóry jest stosowanie specjalnych środków pielęgnujących, jak na przykład balsam dla kobiet w ciąży Mustela. Zapewniają one właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie również wpływają na produkcję włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność skóry. Regularne smarowanie, a w najlepiej dokładne masowanie skóry w najbardziej wrażliwych miejscach może okazać się kluczowe i zdecydowanie pomóc Ci w czasie ciąży z pozbyciem się nieestetycznych rozstępów.
Cellulit
Równie częsty problem ciężarnych, którego nie można lekceważyć, aby później nie borykać się z podobnymi mankamentami skórnymi jest cellulit. Znany na pewno jest także kobietom, które nigdy wcześniej nie były w ciąży, a zazwyczaj pojawia się on na udach, pośladkach, a nawet ramionach. Podobnie jak w przypadku rozstępów wynika to z nadmiaru hormonów – estrogenów, które w rezultacie powodują wzrost płynu w tkance podskórnej, tworząc obrzęki, a te z kolei przyczyniają się do powstawania obrzęków. W zasadzie można wyróżnić kilka faz występowania cellulitu, jednak nie można pozwolić na całkowite rozwinięcie się tych problemów skórnych.
Chcąc zapobiegać cellulitowi, trzeba przede wszystkim pamiętać o codziennej pielęgnacji ciała różnymi preparatami dla ciężarnych. Można wyróżnić zatem kremy ujędrniające, peelingi i balsamy, których nie brakuje na obecnych rynku. Jednak najważniejsza jest systematyczność i również częste masowanie ciała, co wspomaga krążenie krwi i poprawia kondycję skóry, dlatego polecane są różnego typu zabiegi SPA dla kobiet w ciąży.