Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Codzienna rutyna pielęgnacji maluszka

Zaraz po urodzeniu dziecka i przywiezieniu go do domu można zacząć przyzwyczajać się do zupełnie nowej rutyny w ciągu dnia, w której głównym bohaterem stanie się Twój maluszek. Należy zadbać o wszystkie aspekty jego pielęgnacji, aby przez cały dzień i noc mógł czuć się komfortowo i wygodnie, a my będziemy mieć pewność, że zadbaliśmy o każdy szczegół.

Toaletka z samego rana

Po przebudzeniu dziecka z rana oczywiście nie może obejść się bez przytulania i niezbędnych czułości, które są potrzebne zarówno jemu, jak i Tobie. Dopiero potem można przystąpić do ewentualnego karmienia, a gdy już Twój maluszek będzie odpowiednio wyściskany i najedzony, będzie można przejść do codziennej toaletki z rana.

Jako pierwszy krok polecamy naturalnie sprawdzić, czy w pieluszce nie znalazła się żadna niespodzianka przez całą noc, a jeśli tak, to od razu przystępujemy do przewijania bobasa. Do wyczyszczenia pupy niemowlaka potrzebne będą chusteczki nawilżające z naturalnymi składnikami, które w żaden sposób nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka. Następnie do dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu, można przystąpić do smarowania pupy kremem zapobiegających odparzeniom, a dopiero na koniec zamykamy malucha w nowej i czystej pieluszce.

Jednocześnie można zadbać o wysmarowanie dziecka balsamami dla odpowiedniego typu skóry, dzięki czemu stanie się ona właściwie nawilżona i odżywiona, a Twoja pociecha będzie mogła swobodnie poruszać się i kręcić w ciągu dnia.

Ochrona przed wyjściami

Jeśli na zewnątrz panuje piękna i słoneczna pogoda, to nie ma się co zastanawiać nawet chwili, tylko trzeba od razu przyszykować swoje maleństwo do wyjścia i pokazywać mu świat od nowa. Zanim jednak wyjdziecie na dwór, trzeba nie tylko ubrać dziecko adekwatnie do warunków pogodowych, ale również zabezpieczyć jego delikatną buźkę przed promieniami słonecznymi i wiatrem.

W tym wypadku konieczne będzie użycie kremów z filtrem UV, które zapobiegną podrażnieniom i przesuszeniu skóry pod wpływem słońca. Z drugiej strony przy wietrznej pogodzie lepiej jest nasmarować twarz dziecka kremem ochronnym, dzięki czemu cera nadal będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona, a także nie ulegnie przewrażliwieniu na wskutek podmuchów wiatru.

Pamiętajmy, że wszystkiego należy próbować stopniowo, ponieważ to pierwsze wyjścia na świat tego małego człowieka i nie warto przesadzać na początku z długością przebywania na zewnątrz.

Wieczorna kąpiel

I nareszcie po całym dniu przychodzi moment intymny dla Ciebie i Twojego malucha, kiedy możecie spędzić ten czas wspólnie i powoli przyzwyczajać się do siebie i zyskiwać swoje zaufanie. Do kąpieli zazwyczaj nie trzeba dodatkowo przekonywać dzieci, aczkolwiek zdarzają się wyjątki.

Po pierwsze woda w wanience powinna mieć około 37°C, a w jej pobliżu powinny znajdować się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy:

  • mydełko lub żel do mycia ciałka;
  • szampon dla niemowlaków;
  • oliwka do ciała;
  • balsam nawilżający;
  • szczotka z miękkim włosiem do włosów;
  • krem przeciw odparzeniom;
  • ręczniczek;
  • nowa pieluszka;
  • piżamka.

Oto podstawowy zestaw potrzebny podczas i po kąpieli niemowlaka. Samo kąpanie nie powinno trwać zbyt długo, a w tym czasie należy dokładnie oczyścić i opłukać całe ciało maluszka z dokładnością we wszelkich fałdkach skóry, by pozbyć się ostatnich brudów i zanieczyszczeń. Jednocześnie używając specjalistycznych kosmetyków do mycia, możesz nawilżać skórę dziecka.

Po wyjęciu z wanienki trzeba dokładnie je osuszyć ręcznikiem, a nie wycierać, gdyż może to spowodować dodatkowe podrażnienia. Następnie przechodzimy do smarowania pupy oraz balsamowania ciała na noc, by po krótkim oschnięciu móc założyć świeżą pieluszkę, ubranko i spróbować ululać bobasa do snu.

2018-10-17T17:52:25+02:00