Problem AZS pojawia się u coraz większej liczby niemowlaków, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie typu skóry i przeciwdziałanie wszelkim podrażnieniom. Właśnie dlatego dzisiaj mamy dla Ciebie krótki poradnik dotyczący pielęgnacji właściwej skóry atopowej, gdzie podpowiemy również jakiego rodzaju kosmetyków powinieneś używać. Poza tym dla niewtajemniczonych rodziców po krótce opowiemy czym dokładnie jest AZS.
Czy moje dziecko ma Atopowe Zapalenie Skóry?
Na to pytanie najlepiej, gdyby odpowiedział lekarz specjalista, aczkolwiek sam jako rodzic może mieć pewne podejrzenia lub jednoznacznie stwierdzić, że akurat skóra Twoje maluszka jest typem atopowej. Przede wszystkim objawia się to dość silnym łuszczeniem się skóry i jej przesuszeniem, przez co skóra jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku.
Co więcej, atopowa skóra wyróżnia się także zaczerwienionymi policzkami czy wysypką w poszczególnych miejscach ciała jak: łokcie, kolana i inne zagięcia w skórze. Jest to przede wszystkim niekomfortowe dla dziecka, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie odpowiednich preparatów i kosmetyków dla atopików.
Wszystko to wynika z niskiej ilości lipidów w skórze, które jako tłuszcze zapewniają ochronę przed wysuszaniem się skóry. Wówczas układ odpornościowy niemowlaków reaguje zupełnie inaczej i jest bardzie przewrażliwiony na punkcie różnych czynników zewnętrznych.
Jakich kosmetyków używać dla atopików?
Zdecydowanie w przypadku dzieci ze skórą atopową powinny być stosowane emolienty, czyli środki przeznaczone specjalnie do użytkowania przez niemowlaki ze skórą suchą i skłonną do atopowego zapalenia skóry. Wówczas w ich składzie znajdują się wyłącznie sprawdzone i naturalne składniki, które w żadnym razie nie podrażniają skóry malucha.
Emolienty można zakupić w zwykłych sklepach z kosmetykami dla niemowląt lub w aptekach, gdzie farmaceuci również potwierdzą ich zbawienne działanie na warstwę lipidową naskórka, który jest chroniony i zabezpieczony przed wysychaniem i nie tylko. Emolienty czy inne preparaty kierowane do atopików mogą występować zarówno w wersji pianki, emulsji do kąpania, jak i olejków czy kremów do ciała.
Zasady pielęgnacji ciała
Z pewnością należy kilka razy dziennie balsamować skórę niemowlaka, by cały czas ją zabezpieczać i stworzyć pewnego rodzaju warstwę ochronną przed wysuszaniem i parowaniem wody ze skóry właściwej. Podobnie w czasie kąpieli należy do wody dolać nieco emolientu i stosować go również po kąpieli bezpośrednio na skórę dziecka, aby ją dodatkowo nawilżyć, odżywić i przede wszystkim natłuścić.
Nie wolno też mocniej wycierać ciałka dziecka ręcznikiem, a należy je delikatnie osuszyć i owinąć, by przypadkiem nie podrażnić skóry jeszcze bardziej. Ważna jest w ich przypadku głównie systematyczność, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić skórze ulgę i przeciwdziałać rozwijaniu się atopowego zapalenia na skórze Twojej pociechy.