Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Pielęgnacja skóry suchej i bardzo wrażliwej

Oto dwa przeciwległe rodzaje skóry u niemowlaków, nad którymi trzeba mocno uważać i troszczyć się o nie, bo w przeciwnym razie skutki mogą być bardzo nieprzyjemne dla Twojego maluszka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie sposobów i metod pielęgnacji zarówno skóry przesuszonej, jak i przewrażliwionej, które wymagają zupełnie innych kosmetyków do ciała.

Jak radzić sobie ze skórą suchą u malucha?

Dzisiejszy poradnik zaczniemy od przypadków dzieci ze skórą przesuszoną, co wynika z braku dodatkowej warstwy hydrolipidowej na skórze, która odpowiada za prawidłowe i długotrwałe utrzymanie się wody w skórze właściwej. Niestety wiele niemowlaków rodzi się z tym mankamentem, lecz nie jest to powód do zmartwień, ponieważ na szczęście na polskim rynku znajduje się mnóstwo kosmetyków i preparatów do pielęgnacji przesuszonej skóry bobasków.

Wybierając kosmetyki do ciała, musisz zwracać uwagę na ich właściwości, wśród których koniecznie powinny znaleźć się preparaty natłuszczające, nawilżające i odżywcze. Przykładowo na pierwsze tygodnie po porodzie, można śmiało stosować oliwkę dla dzieci, która bardzo dobrze i skutecznie natłuszcza naskórek i chroni go przed podrażnieniami. Następnie warto wybierać kremy i balsamy wyposażone między innymi w:

  • ceramidy odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry;
  • oleje roślinne;
  • witaminy E oraz F.

Bardzo dobrze sprawdzają się również emolienty w postaci emulsji do kąpania, które działają natłuszczająco i odżywczo na skórę dziecka, a tym samym zabezpieczają ją przed wysuszaniem. Sama pielęgnacja powinna rozpoczynać się już od samego rana, kiedy to trzeba wysmarować ciało maluszka balsamem, by skóra nie napinała się w ciągu dnia i zyskała niezbędną elastyczność. Natomiast wieczorem jak najbardziej wskazana jest krótka kąpiel, ponieważ po dłuższym czasie woda również wysusza skórę, więc jak wspomnieliśmy wcześniej warto dodawać do kąpieli nieco emolientu. Pamiętaj również o delikatnym wysuszaniu dziecka po kąpieli, by nie ocierać dodatkowo przesuszonej skóry.

Sposób na wrażliwą skórę u dziecka

Kolejno przejdziemy do zasad pielęgnowania maluszków ze skłonnościami do skóry wrażliwej. Wówczas mogą one silnie reagować na niektóre składniki kosmetyków czy nawet stosowanych proszków lub płynów do prania. Jednocześnie chcemy nadmienić, że skóra wrażliwa oddziałuje w ten sam sposób co skóra alergika. Mianowicie reakcja po kontakcie z specyficznym składnikiem będzie widoczna błyskawicznie, a w przypadku skóry alergicznej objawy mogą wystąpić po dłuższym czasie, przy czym bodźce tej reakcji mogą obejmować również jedzenie, sierść, kurz czy inne czynniki zewnętrzne.

Właśnie dlatego, kiedy już masz pewność, że Twoje dziecko posiada skórą wrażliwą, a nie alergiczną, powinnaś zastosować u niego preparaty wspomagające naturalną barierę warstwy lipidowej. Takim działaniem odznaczają się znów emolienty, które posiadają w sobie przykładowo:

  • masło shea;
  • ciekłą parafinę;
  • oleje z pestek winogron albo awokado;
  • olej lniany.

Pielęgnacja natomiast polega na smarowaniu zarówno z samego rana, jak i przy każdym wyjściu oraz po kąpieli. Najważniejsze jest nieustanne zabezpieczanie skóry dziecka przed przewrażliwieniem, dlatego warto używać licznych balsamów czy kremów do ciała i twarzy. Natomiast do kąpieli ponownie polecamy dolanie odrobiny emolientu, a po wyciągnięciu bobasa z wody należy go równie delikatnie osuszyć ręcznikiem i przed samym spaniem wysmarować go balsamem albo olejkiem z wyżej wymienionymi składnikami.

2018-10-17T17:52:21+02:00