Zapewne znasz już podstawowe rodzaje skóry niemowlaków, lecz teraz powstaje pytanie czy potrafisz na tyle odróżnić je od siebie i stwierdzić jednoznacznie o typie skóry u swojego maluszka? Jeśli nie jesteś do końca pewna, powinnaś koniecznie przeczytać nasz poniższy poradnik ze wskazówkami odnośnie kluczowych objawów powiązanych zarówno ze skórą normalną, suchą, wrażliwą i atopową. W rezultacie gwarantujemy, że bez problemu rozpoznasz typ skóry u swojego synka lub córeczki.
Jak poznać skórę normalną?
To bodajże najprostsze zadanie dla rodzice, ponieważ skóra normalna nie wyróżnia się żadnymi niepokojącymi oznakami. W zasadzie można stwierdzić, że na ciele i twarzy naszego dziecka nie widać żadnych zmian skórnych, zaczerwienienia, przesuszenia miejscowego, łuszczenia się naskórka ani też jakichkolwiek wysypek. Wszystko zatem prezentuje się idealnie i normalnie, lecz to nie powinno zwieść Twojej czujności.
Pamiętaj, że skóra maluszka w pierwszych tygodniach nadal pozostaje bardzo cienka i delikatna, więc mimo braku alarmujących symptomów, powinnaś nadal dbać i pielęgnować jego skórę. Zwłaszcza z pozoru normalna skóra, powinna być regularnie nawilżana i odżywiana, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do pogorszenia się jej stanu i przesuszenia. Właśnie dlatego pielęgnacja jest równie niezbędna przy normalnym typie skóry u niemowlaka, by zapewnić jej prawidłowe rozwijanie się i zapobiec ewentualnym problemom skórnym.
Objawy skóry suchej
Już jak pewnie możesz się domyślić, skóra sucha nie wymaga szczególnej wiedzy, aby umieć ją rozpoznać, ponieważ cechuje się między innymi:
- szorstkością;
- brakiem miękkości;
- tendencją do łuszczenia się;
- częstymi podrażnienia na skórze.
O tym wszystkim będzie wiedzieć od razu każdy rodzic, a Twoja reakcja powinna być natychmiastowa. Tylko w ten sposób będziesz w stanie prędzej pomóc swojemu maluszkowi i zapobiegać ewentualnemu bólowi na wskutek podrażnień. Taki typ skóry wiąże się w wrodzonym osłabieniem warstwy hydrolipidowej naskórka i generalnie cieńszą skórą, przez co woda ucieka o wiele szybciej ze skóry właściwej i prowadzi do wysuszania się skóry dziecka.
Skóra wrażliwa a alergiczna
Następnie mamy do czynienia z wrażliwym typem skóry u niemowlaków, który występuje dość często. Jednak specjalnie porównaliśmy ją do skóry alergików, co mimo podobnych objawów znacząco różni się między sobą. Ta podstawowa różnica polega na szybkości reakcji, która w przypadku skóry wrażliwej pojawia się od razu, natomiast u alergików objawy wychodzą dopiero po kilkunastu godzinach czy w ogóle na drugi dzień.
Co więcej, skóra wrażliwa może przejawiać się nadmierną suchością, zaczerwienieniem, podrażnieniem czy występowaniem pojedynczych krostek na wskutek kontaktu bezpośredniego z kosmetykami o silnie działających substancjach, innymi preparatami, a nawet ubraniami, które zostały wyprane w proszku o innych składnikach. Porównując to do reakcji alergicznej, wówczas skóra niemowlaka osłabia się dopiero po pewnym czasie lub może to być spowodowane chociażby innym jedzeniem albo uczuleniem na sierść jednego ze zwierząt domowych.
Po czym stwierdzić skórę atopową?
Jest to ostatni typ skóry u niemowlaków, a zarazem najbardziej skomplikowany w pielęgnowaniu i dość problematyczny. Atopowe zapalenie skóry pojawia się u małych dzieci coraz częściej, a objawia się głównie:
- silnym łuszczeniem się skóry;
- swędzeniem;
- widocznym przesuszeniem.
Sprawia to spory dyskomfort dla maluszków, dlatego w tym przypadku stosowane są liczne kosmetyki i preparaty specjalistyczne dla tak zwanych atopików. Mowa między innymi o emolientach, które są obowiązkowym elementem w kosmetyczne niemowlaka. Sposób pielęgnacji ich skóry jest złożony i wymaga dużej systematyczności, dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinnaś zgłosić się z maluszkiem do dermatologa i upewnić się, że chodzi właśnie o skórę ze skłonnościami do AZS.